HALİFE HZ. İMAM ALİ ALEV-İ DEGİL.

HALİFE HZ. İMAM ALİ ALEV-İ Mİ?

Genel anlamda, Alevilerde Alevi kelimesinin İslam’ın 4.cü Halifesi imam Hz. Ali’den geldiğine dair yanlış bir algı oluşturulmuştur. Alevi kelimesi Halife imam Ali’den gelmez.  Alevi Bektaşi Kızılbaş toplulukları tarihte varlıklarını 60 dolayında değişik isimler altında sürdürmüştür. Tarihte Anadolu’da yaşayan yerli halka (A-Luviler) ışık insanları deniyordu. Osmanlı fetva/fermanlara katli vacip, Işık-ehli, Işık Taifesi, Sıraçlar, dinden çıkmış Rafızi Kızılbaşlar vs. olarak geçmiştir. Alevi kelimesi Türkçe Farsça Kürtçede “Alav Alev”-i (ocaktan ateşten çıkan ışık) anlamındadır. Alevi “ışık ehli” topluluklar bir ocağa (okula) bağlıdır. Cemlerde delil/çırağ uyarılmadan cem yürütülmez. Alevilik Raa-Hak (ışık Hak yolu) kâmili aydın A’lim olgun insan olma yoludur.  Tarihte Alu Eli Ulu Oli Ele vs. adlar altında tanrılaştırılmış veya İnsana indirgeniş, kurtarıcı Hızır motifli tanrı “Ali” kültü görülmektedir. Bunu, “Aynayı tutum yüzüme Ali göründü gözüme Ali benim ben Aliyim”. Vs. yüzlerce Alevi deyişinde de görebiliyoruz.  (Bu konuyu başka bir yazıda ele alalım.)

Fakat “Ali” adını, Allah Muhammed Kuran 12 imam Ehlibeyt Kerbela gibi İslami olay, isim terimlelerle birlikte kullanınca, burada ki Ali “Halife hz imam Ali’dir”. Halife imam Ali’nin kim olduğunu en iyi imam Ali; “Nehc’ül Belaga ve Ali Divanı” kitaplarında kendisi anlatıyor. Kur’an’a tüm İslami şeriat kurallarına harfiyen uyan, İslam şeriatı huri cenneti için binlerce insan kellesi kesmiş, yakmış, bunula birde övünen, çok eşli, köleci, IŞİD benzeri, katil bir İslam kasabı karşımıza çıkıyor.

İmam Ali’nin “Nehc’ül Belaga ve Ali Divanı” kitabından birkaç örnek;

“Bu savaş ve cihadımla temenni ediyorum ki Allah
Teâlâ beni cennetine koysun. Makam ve mertebe-
lerin en yükseğini bana versin.”

“Eğer İslâmî kabul etmezsen Allah sana lânet ede-
cektir. Benim keskin kılıcımın darbeleri karşısında
metânet göster.”

“İnsanların hayran oldukları ve başlarının kesildiği
Bedir savaşında önemli bir yerim vardır. Onu izle-
yen Uhud ve Huneyn Savaşlarında da yararlık gösterdim.
Bunlar benim için övünç kaynağıdır.”

“Müslümanların sancağı bana teslim edilmiştir.
(Hendek Savaşı’nda) Müşriklerin ileri ¡gelenlerin-
den Âmr’i öldürdüm. Buna herkes hayret eder.”

105- Hutbe: “Allah size (oruç, namaz ve hac gibi) bir takım şeyleri farz kılmıştır; o halde onların haramlığını bozmayın. Bir takım şeyleri de susarak ifade etmemiştir. Ama bu unuttuğundan dolayı değildir. O halde onları elde etmek için kendinizi zahmete atmayın.”

252- Hutbe: “Allah imanı, şirki temizlemek; namazı, kibirden uzak tutmak; zekâtı, rızka bir sebep; orucu, yaratıkların ihlâsını denemek; haccı, inananların din için yakınlaşmalarını sağlamak; cihadı, slam’ı yüceltmek; iyiliği emretmeyi, cahil halkın maslahatı; kötülükten nehyetmeyi, akılsızların engellenmesi; sılai rahimi, akraba sayılarının artması; kısası, kanların korunması; haddi (şer’i cezayı) uygulamayı, haramların küçük görülmemesi; şarabın içilmemesini, aklın korunması; hırsızlıktan uzak durmayı, iffetin gerekliliği; zinanın terk edilmesini, soyu korumak; eşcinselliğin terkini, nesli çoğaltmak; tanıklığı, inkar edilen hakların elde edilmesi; yalan konuşmaktan sakınmayı, doğruluğu şereflendirmek; selamı, korkulardan güvende olmak; imameti, ümmetin düzene girmesi; itaati de imamet makamını ululamak için farz kıldı.”

Daha fazlasını bu likte okuyabilirsiniz. https://alev-i.com/islam-halifesi-imam-hz-ali-alev-i-degildir/

  • Hiç kimse, hem İslami isim olay söylemleri kullanıp hem de, yok ben başka “Batini bir Ali’den vs. bahis ediyorum diye kıvıramaz. Halife İmam Ali Alevi değildir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.