Hace Bektaş Veli (Serçeme) ve diğer Alevi dergâhlarının Alevilere geri verilmesi / alınması için ortak eylem çağrısı

Hace Bektaş Veli (Serçeme) ve diğer Alevi dergâhlarının Alevilere geri verilmesi / alınması için ortak eylem çağrısı:  

HBV CAMI beni kurtarin dergah hbv cagri 2 Aleviler kizilbas pir sultan Alevi cem Devrimci DAB

Değerli Alevi kurum yöneticileri; Bugün Aleviler ve Alevilik varlık yokluk sınırında büyük bir tehdit altındadır.

Köylerimize meralarımıza İŞİD kampları yapılmakta, ziyaret mekânlarımız yaşam alanlarımız HES projeleri ile yok edilmekte,  Mahalle ve köylerimize cami yapılmakta, cemevlerimize imam atanıp kuran kursları açılmakta. Aleviler baskı altına, alınıp göçe zorlanmakta, toplumsa varlığımız birliğimiz dağıtılmaktadır.

 

Bildiğiniz gibi, başta Hace Bektaş Veli (Serçeme), Abdalmusa Hubyarısultan vs.  dergâhlarımız olmak üzere, birinci derece Alevi inanç merkezi niteliğindeki dergâh ve mekânlarımız;  Önce 1826 yılında Osmanlı tarafında el konulup işgal edilmiş, içine ‘’ocağımıza incir ağacı dikercesine’’ cami dikilmiştir. Daha sonrada 1925 yılında tekke ve zaviyeler kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından kapatılıp, el konmuş, 1964 yılında da, parayla girilebilen bir müzeye çevrilmiştir. 1934 te çıkarılan imar iskân kanununda bile CAMİsi olan yerler köy sayılarak, Alevi köyleri ve Aleviler yok sayılmıştır (köylü yerine bile konmamıştır. Diğer gayrimüslim azınlıklara bile bazı yasal haklar tanınmasına rağmen Alevilerin varlığı tanınmamıştır.  Maalesef bu anlayış ve yasalar halen geçerlidir.

 

İnanç öğretimizi dergâhlarımızı tanımayan devletin adil davranmadığını biliyoruz.  TC devleti Diyanet Kurumu ‘’cemevleri Kırmızı çizgimizimdir’’ diyor. HBV ve diğer dergâh dergâhlarımız cemevlerimizde bizim kırmızıçizgimizdir.

 

25 yıldır örgütlü alevi hareketi olarak 15 talebimizden biri olarak, dergâhlarımız Alevi kurumlarına devredilmesi konusunda dile getirdik, fakat bu konuda somut bir girişimde bulunmadık.  Aleviliğin İnanç merkezi olan HVB ve diğer dergâh ve mekânların geri alınmasının Alevi toplumu için büyük sembolik anlamı vardır. Bu aynı zamanda Aleviliğin, Cemevlerimizin TC devleti tarafından tanınması anlamına da gelecektir.

 

Bu nedenle, Devrimci Aleviler Birliği olarak,  bu yıl yapılacak HBV etkinlikleri öncesinde, Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu ABF öncülüğü ve ev sahipliğinde, Temmuz ayı başında,  var olan tüm Alevi kurum temsilcilerinin toplanıp, dergâhlarımızın geri alınması için ortak bir eylem planı ortaya konulmasını öneriyoruz.

 

  • Konuyla ilgili yapılmasını istediğimiz yasal düzenlemeler belirlenip, Alevi milletvekilleri ve siyasi partilerle görüşülüp Meclisse kanun teklifi verilmelidir.

 

  • Alevi toplumu kurumları adına, HBV ve diğer dergâhının geri verilmesi için dava açılmalı, yasal süreç başlatılmalıdır. (Bu süreçte HBV ve diğer dergâhlarımızdaki camilerde kaldırılmalıdır)

 

  • Alevi kurumları, Hacıbektaş kasabası halkı, yakın köyler vs. hem fikir olunup Alevi toplumumuzu motive edip. Bu yıl 15 Ağustostan başlayarak HBV ve diğer dergâhlarımız Alevi kurumlarının (ABF’nin) denetimine verilene kadar, süresiz Dergâhta ‘’CEM’’ yapılmalıdır.

 

 

Saygılarımızla

DAB genel yönetim kurulu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.