EHLİBEYT NE? Aleviler Ehlibeyt için yas oruç tutmalı mı?

EHLİBEYT NE? Aleviler Ehlibeyt için yas oruç tutmalı mı?

İslamcı Alevi imam dedeler, Evladı Resul, Ehlibeyt (Muhammed soyundan) geldiklerini söyler, Ehlibeyt sevgisinde bahis eder, 12 imamlar, Kerbela ‘da katledilen Ehlibeyt için Muharremde ayında yas, oruç tutup, aşure pişiriyoruz derler.

Ehlibeyt (Arapça) = Ev-halkı, Muhammedin eşleri, çocukları, damatları torunları diğer yakın aile akrabaları bütün aile fertleri için kullanılan bir terimdir. ‘Ehlibeyt’ kelimesi Kuran’da Şura Suresi 23 ayetinde geçer. “”De ki (Muhammedim), Ben peygamberliğimi tebliğime karşılık sizden, Ehl-i Beytim’i sevmenizden başka hiçbir ücret istemiyorum. (Şura: 23)”

Her ne kadar Alevi dedeleri Ehlibeyt terimini 5 kişi “Muhammed Ali Fatma Hasan Hüseyin” için kullanıyoruz dese de, 5 kişi içinde Muhammedin kendisinin de olması, diğer eşlerinin çocuklarının torunlarının olmaması, her yönden tutarsız bir durumdur.  Kaldı ki Muhammedin soyundan gelen herkes, Peygamberin soyunun bağlı olduğu Haşimoğluları,  eshab-ı kiramdan, Selman-ı Farisi dâhil ve onların kıyamete kadar gelecek torunlarının hepsine de Ehlibeyt sayarlar. Buna dayanarak ta Alevi dedeleri cem başlarken soy kütüklerini sayıp “Evladı resul ehlibeyt Muhammed soyundan” geldiklerini kanıtlamaya çalışırlar.

Çeşitli İslami kaynaklar Muhammedin en az 21 nikâhlı eşi olduğunu belirtiyor.  Bunun dışında evlenip boşandığı, nikâhlayıp birlikte olmadığı, cariyelerini vs. ekleyince bu sayıyı 69’a kadar çıkaranlar var. Muhammedin tüm eşleri doğal olarak ehlibeyt. Muhammedin bu eşlerinin arasında,  9 yaşında Ebubekir’in kızı Ayşe ve oğlu olmadığı için evlatlığı (oğlu) Zeyd’ten boşandırıp evlendiği Zeynep’te var. Amcaoğlu Ebu Süfyanın kızı Habibe ile evli, Halası Atiyye’nin kızı Seleme ve Halası Ümmeye’nin kızı Zeynep’le evli. Muhammed ve 4 halifede Muaviye Yezit, birbirileri ile 1 derece içlidışlı evli yakın akraba. 9 Eşi olan Hz. Ali Muhammedin Kızı Fatma ve Fatma’nın kardeşi yeğeni Ümame ile de evli.

Muhammed kızlarından Fatma’yı Ali’ye, Ümmü Gülsüm’ü Osman’a veriyor. Deme ki Ali ile Osman bacanak oluyor. Muhammed Ali ile Osman’ın kayınbabası oluyor. Ömer Kızı Hafsa’yı Muhammed’e veriyor, Muhammed’in kayın babası oluyor. Muhammed Ebubekir ve Ömer’in damadı. Hz Ali’nin 7 yaşındaki kızı Ümmü Gülsüm’ü kayın babasının kayınbabası olan Ömer’e veriyor, Yani Ali Ömer’in kayınbabası, Fatma’da dedesi olan Ömer’in kaynanasıdır. Ömer’in boşadığı Atike’yi Muhammed’in torunu İmam Hüseyin alıyor. Muhammed Zeydi’n babalığı, Zeyid’in hanımı Muhammed’in gelini, Aynı zamanda (boşanıp Muhammet’le evelediği için) Zeydi’n analığı, Muhammed’in Torunu Ümmü Ali’nin Hanımı, Ümmünün anası Zeynep Muhammed’in Kızı, Ali’nin baldızı ve kaynanası Fatma’nın da bacısı. Muhammed Ebubekir ve Ömer’in damadı. Muhammed bir kız kardeşini Muaviye’ye diğer kız kardeşini Yezitle evlendirmiş. Baba oğul bacanak, oldukları gibi, Peygamber kaynı ve Fatma’nın üvey dayıları olmuşlar. 12 imamlardan kayıp çocuk Mehdi dışında, 11 imam hepsinde çok eşli idi. Hasan 36 kez evlendi. Bunların hepsi ve onların torunları, kıyamete kadar Ehlibeyt sayılıyor. Böylesi ‘ensest’ “pedofil” ilahi bir aile ilişkisi ancak islamda olabilir. Bu ne biçim kutsal aile­, buyurun imam Aliciler bu aile ilişkisi için yas-matem ve oruç tutun.

Alevilikte kadın, erkek, çocuk, evlilik, tek eşli aile kutsaldır, hakkın varlığını sürdürmesidir. Özelikle çocuklar, en az 18 kendilerini kurtaracak yaşa gelene kadar, aile birliğin korunması çok önemlidir. Herhangi bir nedenle canlar geçinemiyorlarsa medeni bir şekilde rızalıkla ayrılmaları da doğaldır.

YOL PİR Hünkâr Veli diyor ki; Soyumdan gelen değil yolumdan giden bu yolun ulusudur piridir. Fakat Yol erkândan bir haber imam dedeler: Bir yandan evladı resulüm, Ehlibeyt soyundan geliyorum diye posta oturup böylesi “Ehlibeyti düşkünlüğe’’ sevgi göstermemizi, onlar için yas, oruç tutmasını istiyor. Diğer yandan Alevilikte tek eşlilik esastır diyor, 2 defa evleneni veya eşinden boşayanı düşkün ilan ediyorlar. Diğer yandan evladı resulüm Ehlibeyt soyundanım, deyi posta oturup böylesi “yol düşkünlüğüne” (Ehlibeyte) sevgi göstermemizi, onlar için yas, oruç tutmasını istiyorlar. Bu ne yaman bir çelişkidir. Bu ehlibeyt ve Evladı resul kavramı tamamen Alevi yol erkânından çıkarılmalıdır.

  • Dünyada 4 insan DNA’sı kan grubu var dördü de Afrika’dan geliyor. Hiçbirimizin kanı diğerinde daha kırmızı soyu diğerinden daha kutsal değil. “72 Millete (insana) bir bakmayan bizden değildir” ve “Soyumdan gelen değil, yolumdan giden bu yolun ulusu, piridir” diyen bu yolda; Pedofi, Ensest aile ilişkilerini içeren, kadını köle cariye yerine koyan, Muhammedin Ehlibeytini kutsamak onlar için oruç tutmak, Alev-i-lerin işi olmasa gerek.

DAB

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.