DEVRİMCİ ALEVİLER BİRLİĞİ 3. SEÇİMLİ OLAGAN GENEL KURULUNU YAPTI

DEVRİMCİ ALEVİLER BİRLİĞİ 3. SEÇİMLİ OLAGAN GENEL KURULUNU YAPTI (20 Mayıs 2018)

Sivas katliamından sonra, baş gösteren Alevi uyanışı, örgütlenme ve birlik olma noktasında 25 yılını geride bıraktı. Bu 25 yıllık süre içinde, Aleviler özüne dönüş çalışmalarında belirli bir ilerleme ve önemli bir aşama kaydetmelerine rağmen, Aleviliğin özünün tanımlanmasında, bugünkü resmi ideolojinin dışına çıkmayı ne yazık ki tam olarak başaramamıştır..

Aleviliğin özüne dönüş noktasında, 2015 yılında kurulan Ve resmi ideolojinin tamamen dışına çıkmayı hedefleyen DAB, Aleviliği semavi dinler dışı bir inanç, 72 millete bir nazardan bakma ilkesi ile ırkçılığa karşı tavır almanın yaşam felsefesi olduğu gerçeğini gördü. Bu noktada tarihler boyunca Aleviliğin üzerine örtülenİslam’ın ve ırkçılık örtüsünü kaldırıp Aleviliğin gerçek yüzünü ve özünü açığa çıkardık..

İnsan ve insan sevgisi başta olmak üzere bütün insani değerleri öne çıkaran ve bundan dolayı, dil, din, irk, mezhep, farkı gözetmeden, bütün insanlara bir nazarla bakan, eşitlikçi, paylaşımcı, kadına, çocuğa ve doğaya ayrıca bir önem veren ve öz değerlerine sahip çıkan; yoğun asimilasyondan dolayı, Alevi Yol erkanlarında köklü bir reform çağrısıyla oluşan; amacı bu ilkelerin Alevi toplumunda yer edinmesi olan, Devrimci Aleviler Birliği (DAB) 19-20 Mayıs 2018 tarihinde Almanya Frankfurt’ta Hochtanus AKM’de 3. seçimli olağan genel kurulunu yaptı.

Genel kurulda DAB’ın geçen yılki faaliyet ve mali raporlar, ve ileriye yönelik eylem programı ve bütçe önerisi oy birliği ile kabul edildi. Genel kurula Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden canlar katıldı. Türkiye’den Kanada’dan Avrupa’dan çeşitli nedenlerden genel kurula fiziki olarak katılamayan canlar genel kurula Skype internet canlı bağlantı üzerinden katıldı.
Genel kurulda;
– Alevilikte yeni cem yol erkanı önerisi.
– Aleviler Alevilikte reforma hazır mı?.
– Aleviliği ve DAB’ın siyasi bakışı / duruşu.
– Astrofizik ve bilimsel Alevilik.
– Alevi kurumlarında yaşanan sorunlar, birlik ve çözüm önerileri
üzerine, sözlü yazlı sunumlar yapıldı. Somut öneriler sunulup onaylandı. Bunlar genel kurulda sunulan, gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra önümüzdeki günlerde yayınlanacaktır. Genel kurulda ayrıca eğitim, kadın ve gençlik örgütlenmesinin önemi vurgulandı. DAB’ın hazırlamış olduğu ve sabırsızlıkla beklenilen, “Alevilikte Yeni CEM yol erkanı önerimiz, gerekli düzenlemeler yapılıp, Türkiye’deki seçimlerden sonrası, Temmuz’da kamuoyuna açıklanacak, yeni erkanname doğrultusunda örnek olacak cemler yürütülüp, videosu yayınlanacaktır.

Genel Kurulu’nda yeni GYK seçildi ve şu şekilde görev bölümü yapıldı. Eş Başkanlılara Veli Balaban ve Ela Kaya, Genel Sekreterliğe Tayfun Yasin, Genel Saymanlığa Feramuz Acar – Yol-Erkân Kurulu’na İbrahim Kılavuz, GYK’ya Gülbahar Akçiçek, Mehmet Yapıcı, İrfan Gürel, Abidin Onay, Sadık Acılı, Allattin Arslan, Zarife Can Eser, Mali Denetlemeye, İsmet Akbulak ve Haydar Ceylan seçildiler.

DAB genel kuruluna çeşitli kişi ve kurumlar davet edildi. Bir çoğu güncel seçimler ve başka faaliyetleri dolayısı ile katılamayacaklarını belirtip başarı temennilerinde bulundular. Bunlar arasından AABK eski başkanı, HDP milletvekili adayı Turgut Öker’de genel kurulumuza başka ülkelerde seçim çalışması dolayısı ile katılamayacağını belirtip, başarı dilekleri mesajı gönderdi.

Genel kurulumuza misafir olarak katılanlardan; HDK Avrupa Eş Sözcüsü Aziz TUNÇ, bir konuşma yapıp, özetle konuşmasında; Alevilerin, Osmanlıda olduğu gibi TC döneminde de katledildiğini, Cumhuriyetin, laikliğin bekçisi-sigortası olarak kullanıldıklarını, Alevi kimliğinin yok sayıldığını, varlığının kabul edilmediği ve AKP’nin programında da Alevilere yer olmadığını belirti. AKP’nin, bazı illerde kadın erkek ayrı otobüs uygulamasına geçtiğini, Türkmüsün, Türk Müslüman değil misin gibi sorularla mahalle sokak baskısı uygulandığı, imam nikahı uygulaması, Maraş Terolar köyündeki İŞİD kamplarını, Dersimde vs. yapılan HESlerinde bir türlü sokak baskısı olduğunu, bugün Aleviler olarak var olma, yok olma mücadelesi verildiğini belirti. Aziz TUNÇ, Aleviler her türlü demokratik örgütlenme ve toplum kuruluşları içine vardır. Alevilerin sorunlarının çözümü, birlikte bu saldırılara karşı durmaktan geçiyor. Bugün kapılarımızı işaretleyenlerin bir sonraki mesajı, sizi öldüreceğidir. Bu düşünceleri devlet destekleyip koruyor. Her şeye rağmen Aleviler olarak tarihimizde hiçbir zaman bu kadar örgütlü değildik. Şimdi daha örgütlüyüz, daha güçlüyüz. Bunu birleştirip, birlikte eyleme ve ortak kazanımlara dönüştürmeliyiz dedi..

Türkiye’de Güncel seçimler konusunda: Devrimci Aleviler Birliği, HDK bileşenleri içinde yer almakta ve Türkiye’deki güncel cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde, Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yi desteklemekte, tüm üye gönüllülerini ve tüm Alevi toplumunu Demirtaş’a ve HDP’ye oy vermeye çağırmaktadır. Bunun gerekçesi başını AKP ve CHP’nin çektiği tek din, tek dil tek, tek adam, tek millet vs. “Yerli milli ümmet, Türk-İslam millet ittifakının” hiçbir şekilde başta Aleviler ve Kürtler olmak üzere işçi ve emekçilerin, Anadolu’nun binbir çiçeği olan hakların hak ve taleplerine cevap vermediği, dışlayıp ötekileştirdiği, terörize ettiğidir. Demirtaş ve HDP eşit, özgür, barış içinde, insanc, birlikte mutlu yaşamı savunduğu için, diğer partiler Alevilerin hak ve taleplerini hiç dikkate almazken Demirtaş ve HDP “Aleviler ne diyorsa bize düşen noktasına virgülüne dokunmadan onu savulmaktır.” dediği için, tüm hakları, emekçileri, ezilenleri, barış demokrasi güçlerini, tüm Alevi canları Demirtaş ve HDP’ye oy vermeye, oyuna sahip çıkmaya, çağırıyoruz. Birinci turda Demirtaş ve HDP %51 çoğunluğu sağlayamazsa ikinci turda o günkü koşullara göre tavır belirlemeliyiz. Yoksa sistemin seçim sandığına tekme vurup, gerekirse sokağa çıkmalıyız.

Dünya Alevilerin Birliği: DAB “Devrimci” adını ismi kullanıyor, çünkü Aleviliğin özünde felsefesinde evrim, devriye, değişim anlayışı var. Olanakları ve gücü oranında üretime katılmak, ihtiyacı oranında almak, ab-ı hayatı eşitçe paylaşmak, özgür birey ve Rızalık sosyal paylaşım ve kollektif yaşam anlayışı var. Bu anlayışa karşı, zalimin zulmüne karşı direniş, bozuk düzeni devirmek, değiştirmek yani “devrim” anlayışı var. Ve Yüzyıllardır süren Aleviliğin özüne ters, dini ve ırkçı asimilasyondan dolayı bulanmış olan Alevi yol erkanında köklü bir öze dönüş için bir reform yapılması şarttır. DAB binlerce yıldır ve son 25 yıllık Alevi toplumu örgütlenmesinden ortaya çıkan 7 temel ilkenin Alevi toplumunda yer edinmesi ve daha da geliştirilmesi için sonuna kadar ısrarcı olacak, DAB “Devrimci” adını onurla taşıyacak, adına ve geçmişine laik olmaya da çalışacaktır.

DAB; Abdal Musa’da başlayıp, kurumlardan bağımsız gönüllü yüzlerce Alevi canın katılımı ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapılan, 3 yıldır süren bir dizi Alevi çalıştayları sonucunda 4 Temmuz 2017’de Hacıbektaş’ta yayınlanan, Alevi kurumlarının da genel içerik olarak benimsediği, deklarasyon doğrultusunda, 11 Mart 2018’de ABF, AABK ve bir dizi Alevi kurumunun Edremit’te yaptığı çalıştayda isteyerek istemeyerek dışlanan ReHAK yolu ve Kürt Alevi hareketi ile de birleşerek yolumuza yakışır şekilde hareket etmeliyiz. Yıllardır konuştuğumuz “Birleşik Alevi Hareketini”, Dünya Aleviler Birliği, “DAB’ı” birlikte inşa elemiyiz. DAB temel ilkelerinden taviz vermeden, her zaman böylesi bir çalışmanın içinde yer alıp destekleyecektir.

DAB Yönetim Kurulu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.