CELLADINA AŞIK OLANDAN PİR OLAMAZ.  

CELLADINA AŞIK OLANDAN PİR OLMAZ.  (Feramuz Acar)

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hırsız Taliban Tayyip Erdoğan’ın karşısına; Her kim aday olursa olsun, (oraya ceketini assın) Aleviler ve Kürtler, geniş emekçi kitleler olarak DEĞİŞİM İÇİN TEK ADAM DİKTATÖRLÜĞÜNDEN kurtulmak için onu desteklerdik. Seçilme şansı yüksek olan K. Kılıçdaroğlu aday oldu halkın çoğunluğu onu destekledi/k.

AKP/MHP Erdoğan TEK adam rejim diktatörlüğünün; her türlü hile hurda hırsızlığına rağmen, ASLINDA muhalefet güçleri 14 Mayıs’ta; hem MV, hem CB seçimlerini (KK) ilk turda kazandı. “Başka bir aday olsa oda aynı oyu alır ve kazanırdı”.   Beceriksizliklerinden kazandıkları seçimi elleri ile AKP/RTE’ye verdiler.

FAKAT; Ana muhalefet partisi CHP sandıklara, verilen oylara sahip çıkmadı, 1,3 milyon üyesi olan CHP, tüm sandıklara en az 2-3 görevli atadıklarını söyledi. Fakat 20 binden fazla sandıkta CHP temsilcisi görevlisi olmadığı görülüyor. TBMM’te temsil edilen en çok oy alan 3 partinin sandık görevlisi belirleme hakkı var. HDP parti kapatma davası nedeni ile yeni bir parti, YSP ile seçimlere girdi dolayısı ile sandık görevlisi belirleme hakkı yoktu. Diğer küçük muhalefet patilerin zaten temsilci belirleme hakkı ve kapasitesi yok.

İç Anadolu ve Doğu/Güneydoğu illerinde ilçe ve köylere kadar CHP’nin her sandıkta en az 2 görevlisi olması gerekirdi. Bu bölgelerin çoğunda 10 binlerce sandıkta imzalı tutanaklarda CHP’ye hiçbir oy çıkmamış, yani CHP sandık görevlisi yok. VeYa CHP sandık görevlisi CHP’ye oy vermemiş.?  CHP kurucusu olduğunu iddia ettiği cumhuriyete sahip çıkmamıştır.

Avrupa’da vs. 3-5 sandıkta hile usulsüzlük vs. yapıldığı görülse, o seçimler tümden iptal edilir.  10 yılda nüfus 15 milyon, seçmen sayısı 21 milyon artmış aradaki fark; 7 milyon hayalet seçmen var. Anayasa da bir kişi en fazla 2 defa aday olabilir yazmasına rağmen Erdoğan’ın tekrar aday olması. Bakanların istifa etmeden MV adayı olması.  Ekonomik kriz var AKP Erdoğan kazanamaz diye, sistematik bir kampanya yürütmediler, birkaç mitingde kendi seçmenine el/kalp salladılar. Diğer seçmenlere ulaşmak için çaba göstermediler.

Türkiye’nin değişik bölgelerinde 4 binden fazla sandıkta SOMUT belgeleri ile usulsüzlük olduğu, bir patiye (YSP’ye) verilen tüm oyların başka bir partiye MHP’ye yazıldığı, tutanak kayıtlar videolar ortada. Islak tutanaklarda silinebilir m-kalem kullanıldığı, boş sandık tutanakların altına sandık görevlilerin imza attığı, yüzlerce sandıkta sandık görevcilerinin gelmeyen ve belirsiz seçmenler adına açık toplu tek partiye oy kullanıldığı, tek kişinin oturduğu evde 10 seçmen çıkıyor, bir komünist partisine oy veriyor, ıslak tutanakta o partiye oy yok vs. video kayıtlarında görülmektedir. Seçimler iptal edilmeli idi.

Normalde ıslak sandık tutanaklarına dayalı seçim sonuçları %99,9 oranında 14 Mayıs gece 24 ten önce açıklanması gerekirdi. Sonucu değiştirmeyecek %1 bir hata itirazlar, 1 gün sonraki ince sayım. İtirazların değerlendirilmesi düzeltilmesi. Islak tutanaklara dayalı kesin seçim sonuçları 3 gün içinde YSK tarafından belgeleri ile açıklanması gerekirdi. MV ve CB 1 tur seçim sonuçları 17 gün sonra resmen açıklandı. AKP kontrolündeki YSK 15 günde çaldıkları oylara minareye kılıf uydurdu. Tüm muhalefet partileri Seçimleri protesto edip sokağa çıkmalı idi. Seçimleri iptal ettirmeli idi..

Muhalefet kazandığı halde, başta ana muhalefet CHP millet ittifakı vs. seçimleri kaybettiğini kabullendi. Bir daha da bu halk, NAH sandığa gidip CHP’ye oy verir.

Seçim süreci ve seçimlerden sonra, Kılıçdaroğlu’nun Alevi ve Zaza/Kürt kökenli olduğu, CHP’nin Alevi partisi olduğu olacağı vs. tartışıldı, tartışılıyor.  Kılıçdaroğlu = HDP/PPK montaj video kasetine karşı ellerinde yüzlerce belge olmasına rağmen sustular. Bir halkın kendi dilin, varlığını yaşama hakkını savunması teröristlik değildir. Kaldı ki teröristlikten bahsedilecekse Türkiye’de en büyük katliamları yapan TC (derin) devletidir.

Şahsen yerel halk meclisi, ve tabandan vekilini halkın belirlediği genel meclisi dışında, her türlü, cumhur / başkanlık, krallık, tek adam vs. sitemlerine karşıyız/m.  Bozuk düzeni tek başımıza değiştiremeyiz, değişim için sokakta ve mecliste kalıcı/geçici ittifaklar oluşturmak zorunludur.

3 Mayıs 2023’te seçimlerden 11 gün önce FB sayfamda; Kılıçdaroğlu’na dolaylı ‘’DESTEK’’ amaçlı, çok sert tepkiler eleştiriler aldığım şöyle bir paylaşım yapmıştım. ((“Kılıçdaroğlu kendini Alevi veya Kürd olarak görmüyor, bizde görmüyoruz. Türk-İslamcılar gönül rahatlığı ile KK’ya oy verebilirsiniz.”))   Evet Kemal Kılıçdaroğlu, Zaza/Kürt ve Alevi kökenlidir. Fakat Zaza/Kürt kökeni söylemeye çekinen tamamen asimle olmuş biridir. Aynı şekilde “Ben Aleviyim, samimimi bir Müslümanım.” Hem Alevi, hem Müslüman olunmaz. Başka bir açıklamasında da Seyit / Peygamber Muhammed soyundan geldiğini söylemişti. Buda tamamen uydurmadır, çünkü 21 eşi sayısı cariyesi olana Muhammed’in (Fatma dahil) hiçbir çocuğu olmamıştır (bak Kevser suresi). Kaldı ki soy sop kimseye bir üstünlük özellik kazandırmaz.

Kemal Kılıçdaroğlu Kürtlerin Alevilerin davasına haklarına bugüne kadar sahip çıkmadığı bir yana, Celladına âşık olur gibi Alevileri Kürtleri katleden Kemal Atatürk’e, TC’nin ve CHP’nin kuruluş ideolojisi Türk-İslam’a tapmıştır. Açık net bir şekilde laikliği, devlet Diyanet kurumu ve din derslerinin kaldırılmasını savunmamıştır. HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına, her türlü savaş teskerelerine oy vermiştir. KK 1993 Sivas madımak katliamında “Gazanzı mübarek olsun” diyen Karamollaoğlu’na Alevilerin oyunu verdirtmiştir. Dersim, Malatya, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi vs. Alevileri katleden BOZKURTLARIN işaretini yapmıştır.

Kimse Kılıçdaroğlun’dan Alevilik yapmasını beklemedi istemedi, en azından seçin sürecinde ırkçı milliyetçi Kürt düşmanı söylemlerden uzak durabilirdi. Seçilmek için ihtiyacı olan son 2,5 milyon oyu da, sandığa gitmeyen Kürt halkı sandığa gidip verirdi.  Örnekler çoğaltılabilir.  Kişisel insan olarak Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan’dan 10 kat daha insancıl adaletlidir. Fakat savunduğu görüşler başında olduğu CHP ömrünü tamamlamıştır. (Ruhuna El Fatiha..)

1950’den bu yan 1974 ve 78 Ecevit ortanın solu döneminden bu yana CHP hiçbir zaman 1.ci parti olamamış, 70 yıldır %25 oy dolaylarında kalmıştır. Bu oyların yaklaşık %10/15 de asimle olmuş Alevi oylarıdır. Alevilere Atatürk, Alevi olarak yutturuldu, Aleviler laik bir ülke umuduyla bugüne kadar ve AKP’den kurtulmak için 2023 seçimlerinde son bir kez daha CHP’ye oy verdi, bundan sonra vermezler.    Onca seçim yenilgisinden sonra KK istifa eder, CHP kendini fes eder mi ona kendileri karar verir.  Benim tavsiye CHP’nin kendini fes edip, İskandinavya usulü sınıf temelli sosyal demokrat yeni bir parti kurmalarıdır.

AABK yayın organı ‘’Alevilerin Sesi’’ dergisi son (277ci) sayısında, ‘’Hak Eyvallah Piro!” bağlığı ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun resmini yayınlamasını, AABK başkanı Hüseyin Mat’ın da bunu onaylayıp paylaşmasını “MAT” yani kınıyorum. Celladına aşık olanlar ne zamandan beri başımıza pir oldu?  Pir olacak kişinin yol erkana bir katkısı olması bedel ödemesi gerekir.  Kişi olarak isteyen istediğine PİRO diye bilir, fakat bir Alevi üst kurumu olarak AABK Kemal Kılıçdaroğlu’na “Piro” demesi yol erkanla hakikatle uyuşmaz.

Feramuz Acar  / 15.6.2023