Alevilere Reform Çağrısı!

Alevilere Reform Çağrısı!

Merhaba Alevi dostlar, canlar!

Bir süredir zihnimde devinen bir mesele söz konusu: Alevilikte kurban olgusu. Öyle düşünüyorum ki kurban meselesi artık bütün Alevilerin de gündemine girmeli ve eleştirel bir tavırla gözden ve sözden geçirilmeli. Kurban kesme, adak adama ritüelinin Alevilikte yeri olup olmamasının tarihine dair spekülatif bir tartışma yürütmeyeceğim. Ancak şunu gayet iyi biliyorum: Aleviler artık kurban kesmemelidir, kan akıtmamalıdır.

Kurban edilecek hayvanın kesilmeden önce özenle bakımını üstlenmek, bu fiilin vahametini hafifletmez. Ya da sırf geleneklere dayanıyor oluşu bu eylemi mazur ve meşru gösteremez. Bir eylem, sırf gelenek olması bakımından haklı, meşru olamaz. Geleneklerin de iyisi ve kötüsü, ahlaki olanı ve ahlaksızca olanı vardır. Ve kurban kesme geleneği kesinkes terk edilmesi gereken hunharca, gaddarca bir fiilidir. Aleviler hayvan etini lokma, “hakullah” bellememelidir.

Dergahlarda, ocaklarda, ziyaretgahlarda, cemevi buluşmalarında kurban lokma olarak sunulmamalıdır. Kömbe, kete, börek, aşure, meyve, poğaça, sarma, kuru yemiş çeşitleri lokma olarak halka sunulmalıdır. Dedelerin ve anaların okuduğu kurban duası, kurban edilen hayvanın acısını azaltamaz ve yaşamak aşkıyla döktüğü göz yaşlarını dindiremez.

Sofralarımızda, cemevlerinde, ziyaretgahlarda, dergahlarda, ocaklarda ve Hızır Günü’nde lokma niyetine kesilen etlerden yiyerek soframızda zulüm görmekten, midemizi hayvan mezarlığına çevirmekten vazgeçmek zorundayız. Ölülerin ardından bir başka canlıyı öldürerek yas tutmak doğru mudur, ahlaki midir!? Lütfen artık kurban kesme ve lokma olarak dağıtma geleneğini reddedelim. Bu aynı zamanda ekolojik yıkımın da kaynağı olan bir sektördür. Sığır yetiştirebilmek için ne kadar ormanlık alanın kelleştirildiğini, çoraklaştırıldığını görmek zorundayız. Hayvanların yellenmesi neticesinde salınan karbonun ölümcül yoğunluğunu görmek zorundayız. Bir tabak et için 2 ton suyun israf edildiğini artık görmek zorundayız.Hayvanların güneşe ve harekete hasret bir vaziyette, kendi dışkılarına ve kanlarına belenmiş bir vaziyette toplama kamplarından farksız üretim tesislerinde doğup öldüğünü görmek zorundayız.

Şayet Aleviler öğretileri, itikatları gereği doğaya ve yaşayan bütün canlılara saygı duyuyorlarsa bunu yaşama pratikleriyle de desteklemek, onaylamak ve tutarlı olmak zorundadırlar. Bütün Alevileri, yaşamak arzusuyla ağlayan ve tepinen o zavallı canlıları kurban etmedikleri, lokma olarak dağıtmadıkları o bilinç durumuna davet ediyorum.
Salhaneleri, kesimevleri, kasapları olan toplumların savaş meydanlarında birbirini öldürmelerinden doğal ne olabilir!? Mezbahalarda hayvan boğazlayanların muharebe meydanlarında birbirini boğazlamasından daha doğal ne olabilir ki!? Alevilik rızalığa dayanan bir toplumu, rıza şehri ütopyasını amaç bellemiş bir öğretiye sahipken hiçbir şekilde kesilmeye, öldürülmeye razı olmayan bir hayvanı kesme hakkını nasıl kendinde bulabilir ki!? Alevilik yaşamdan, yaşatmaktan yana bir tavır almaksa şayet bu ritüele bir nihayet vermelidir. Yaşamlarımız , başka hayvanların ölümüyle hayat bulmamalıdır. Hayvanların insanlar için yaratılmadığını kavrayan bir duyarlılığa sahip çıkmalıyız.

Sevgiyle ve aşk ile…

Serdar Taş

 

1 Comment

 1. Saygideger Canin guzel yorumlari ve boylesi yorumlar Alevi Yasam Felsefese Cigir acacaktir.

  Alevi Yasam Felsefesinin temel felsefesi olan ELINE, BELIN VE DILINE Sahip olma olgusunun yanisira tarihler boyunca kendisini yenilemis, dogrudan, guzelden, haktan ve haklidan yana olmustur, olmaya da devam edecektir.

  Hic kuskusuz insanlik tarihinde olumsuzluklardan dolayi nice haksizliklar ve yanlislar olmustur, haksizliklari yapanlar yapmis ama gecmisin yanlislarindan ders cikarip yasamin her alaninda kendimizi yenilemek insanlik gorevi olarak saymaliyiz.

  Gecmiste adak adiyarak sadece Hayvanlari kurbanlik olarak katletmemislerdir. Tek tanrili dinlerin baslangici olan Ibrahim Peygamberin kendi oglu ismail(isaak) bunun en guzel ornegidir, Sidettli yagmurlarin, Depremlerin, Yanardaglarin her turden doga felaketlerine karsilik Genc Kizlar basta olmak uzere yiginla insanlar kurban edilmistir.
  Ibrahim denilen sozde peygamber, aslinda O donemde Koyun tuccaridir, Koyunlardan iki yonlu faydalanmaktadir, dogurgan ve sut vermesi isine geliyor kendisine zarar vermiyor lakin Koc bunlarin hic birine muktedir degildir, yokluk ve yoksulluktan dolayi insanlar genel olarak koyun aldiklarindan Koc bizim Ibrahimin elinde kalmis sistikce sismis. Aklina bir kurnazlik gelir, tellal cagirtir, Allahu taladan vahi geldigini, bunu filan dagin eteginde herkese acikliyacaktir, adamin birine cikisi olmiyan bir yere Koc ile saklanmasini soyler, parolasini da verir, ne zaman bu kelime agzimdan cikarsa Koc`u birak der. Kayanin basinda oglu Ismail (Isaac) kayanin ustunde yatirir, Eyy ahali, Ben Allah`ya bana erkek evlat verirsen, sana kurban edecem, Allahu taala bana erkek evlat verdi, elinde bicagi ile simdi Oglum Ismail`i (Isaac`i) ALLAHU TAALAYA KURBAN EDECEM, (Parolasiyla) Koc adami tarafindan birakilir, kayaliklar arasinda baska cikisi olmiyan, sadece Tuccar Ibrahim Peygamberin yanina gelir, surekli Koc`a yem verdigi icin, yemi de yaninda bulundurmasi ile Koc yanina gelince, Koc`u gostererek Allahu taala su an bana vahi gonderdi, “Ey Ibrahim bulundugun vaat`i yerine getirdin, Oglun Ismail`i (Isaac`i) kurban etme, sana gonderdigim Koc`u kurban et. bundan sonra Koc Kurban olarak kesilsin” Bizim Tuccar Ibrahim Peygamberin elindeki butun koclar satin alinip sozde Allah denilen hayali olmiyan varliga kurban olarak kesilmis!!!!!

  Sozde hayali Allah tarafindan gelen vahiden dolayi Allah icin bireyin her seyini feda edebilecek olmasini, Allah’a teslimiyeti ve ona karsi sukran ve sukur icinde olmayi ifade etmektir anlamina geliyor diye algilanmasi, Yine Yobazligin ve Gericiligin verdigi Allah inanci, Cennet Hevesi, Cehennem Korkusu, Her sene belli bir gunde Toplu Olarak Hayvan Katliami Yapilmamaktadir……

  Her sene Hayvanlarin kacismalarini caddelerde kacislarini yakalanmamak icin verdigi caba sonucunda Insanlarin vahsice hayvanlara yonelik acimasizligini gormek kendisine insanim diyen her birey icin oldukca uzucu ve esef verici bir durumdur.

  Bildigimiz gibi Hayvanlarda HIS olayi oldukca buyuktur, dolayisiyla Hayvan kesilecegini veya yasamina son verilecegini sezdiginden dolayi yasamak icin direnmek amacli imkan ve olanak buldugu zaman kacmayi yegeler, Suru halinde olupta surden tek olarak kurtulma cabasi bir cok gercegi ortaya koymaktadir,
  Bir cok dinde bunun bir bayram olarak kutlanmamasi ve buna son verilmesi, hayvanlara yonelik olan toplu katliam olgusundan kaynaklandigi gerceginide gorebiliyoruz.

  Islamligin Ibrahim Peygamber ile ne ilgisi olabilir, Ibrahim Peygamber Islamin hangi sartini yerine getiriyordu?
  Nasil olmusta Hz. Muhammed bunu Islamin bir Bayrami olarak gelenek haline getirmistir?

  Su gercegi bir kez daha gormekte yarar var, Islam kendisinden once olan Dinlerin gunumuzdeki yasa digisikligin bir gercegidir.
  Dolayisiyla Kurban Bayrami Allah tarafinda gonderilen Ilahi, Vahi, Ayet ve benzeri yalanlarin gerceklikten uzak oldugunu gosteren en guzel orneklerinden biridir.

  Yobazligin, Bagnazligin ve Her Turden Gericiligin Guzel Dunyamizda Son Bulsun Umutlari ile.
  Allah` yaklasmak ve Allah`in rizasini yerine getirmek, toplu hayvan katletmekse!!!! Insanliga dusen gorev….
  Oyle bir Allah`a ne yaklasmak nede rizasini almak icin hayvanlari toplu katletmek icin caba harcamamalidir….
  Sonuc olarak insanlar ihtiyaci disinda topluca hayvan katlediyor.. amac neymis efendim Allah`a yakin gitmek ve rizasini almakmis…
  Cennetide, Cehennemide onun olsun…..
  Insanlik`ta Varolus ozelligine sahip olan Insanlarin olsun…..

  Kurbanlik uzerine kisa bir ornek verecek olursak daha iyi anlasilir kanisindayim.

  Çocuk, evlerinin bahçesindeki ağaca bağlanan “kuzu”yu (köyün ile kuzu, koç ile koyun arasındaki farkı bilmezdi) her akşam, her sabah ve her öğlen severdi..
  “Kuzu” sunun başını okşar, ona elleriyle öt yedirir, taştan şu içirirdi..

  Arkadaşlarına, “Bak bu bizim “kuzu”muz, benim “kuzu”m” diye gösterir, sevdiklerine kuzusunu sevdirirdi… Sonra…
  Sonra “o sabah” geldi… Çocuk, dedesinin bir elinde kova, bir elinde kocaman bir bıçak gördü”¦ Omuzuna da kalın bir halat atmıştı…
  Kuzu bir kez daha meledi…
  Boğazından kanlar fışkırırken bacakları titredi… Çırpınmaya çalıştı… Ama iple bağlanmış bacakları sadece titredi… Titredi… Titredi…
  Kuzunun meleyen boğazından bu kez hırıltılar çıktı”¦

  Hırıltılar… Hırıltılar… Hırıltılar…
  Bu arada dede, “Allahu ekber allahu ekber, la ilahe illallah, allahu ekber, allahu ekber” diyordu… Dedenin yüzünde bir mutluluk ifadesi vardı, can vermekte olan kuzuya bakarken…
  Dede, vahşi bir şekilde can vermiş kuzuyu bahçedeki ağaca ayaklarından tepe üstü aştı…
  Dede, bıçağıyla kuzunun derisini yüzdü… O güzel kuzu, sadece et olmuştu”¦
  Dede, kuzuyu parçaladı… Öğlen mutfakta kavurma pisti…
  Çocuk kavurmayı yiyemedi, yemedi”¦ Annesi, babası, dedesi, ninesi “Yesene, kurban eti… Sevap…” dediler”¦

  Çocuğun midesi bulandı”¦ Gözünün önüne kuzusu geldi… Çocuk büyünce çok da parası olsa bir kez bile “kurban” alıp kesmedi.. Sonra “kurban bayramı” nın esasını, kökenini öğrendi:

  Ogrenmesine ogrendi ama, “Kurban Bayrami” Hz. Muhammed tarafindan Musevilikten, Hiristiyanliktan esinlenerek, Peygamberligini ilan etme adi altinda bunu daha`da yayginlastirip, genel bir Hayvan Katliam Bayrami haline getirmesi sonucu,
  Islam inancinda gercekle bagdasmiyan ve olmiyan Allah icin kesilen kurbanlarin, hayvanlara yonelik toplu katliam gunu olarak tarihte kara bir leke olmaya devam etmekte oldugunu ogrenmis oldu.

  1-Din: Sosyal alt sinifin gercekleri ve dogrular gormesini engeller ayrica cok kolay yonetilmelerii saglar.

  2-Din: Zihinleri ve butun hucreleri uyusturur, kendi varligini inkar eder, yaratici ozelligini yok sayarak, her seye sahip olan baska birini one surer ve boylece insanlar arastirmaktan, sorgulamaktan, dusunmekten ve uretmekten kendisini yoksun birakir,

  3-Din; insanlarin kendi sorunlarini unutturmak icin bir teselli metodudur, hersey taktir ne ise kabullenme gibi kadercilik ile baglantilidir.

  4 Din: Cennet hevesi ve umudunu yayan, Cehennemde kaynar kazanlarda yanma korkusu salan bir hastaliktir.

  5 Din: Farkinda olmadan, diger tarafta hem Iskenceci hemde Pezevenklik gibi olumsuz mesleklerin yurutuldugunu idda eden bir yapilanmadir.

  Dolayisiyla Allahin emirlerini yerine getirmek icin Allahin butun emirlerini yerine getirmen gerekir, Her sene KURBAN kesmen gerekir, yok degilse, kaynar kazanlarda yanman isten bile degil…. bir birinden guzel 72 huri melekle zefki sefa yapmak varken, butun imkanlarini kullanarak, Allahin dediklerini yapmak… bellimi olur diger tarafta Huri Meleklerle gununu gun etme kendisine daha cazip geldig icin, yasadigi dunyada suc ustune suc islemeye devam etmek… Dinlerin en buyuk meslegi haline gelmis….

  Kazanan Insanlik Olacaktir.

  Saygi ve Insani Sevgilerimle

  Baskoylu.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.