ALEVİLER BARIŞ İSTİYOR (DAB)

ALEVİLER BARIŞ İSTİYOR  (DAB)

08 Ağustos 2015 günü “Aleviler Barış İstiyor” çağrısıyla aleviler baris istiyor DAB devrimci Aleviler birligixxx9 Alevi Örgüt yöneticisi Ankara da bir toplantı düzenledi ve toplantının “Sonuç Bildirgesi” yayınlandı.

Sonuç Bildirgesi içerik olarak doğru olması yanında bu zamana kadar bu tür toplantılarda sürekli tekrarlanan “öldük, yakıldık, yıkıldık” türünden mağdur edebiyatı vb. devletten sorunları çözme niteliğinde ki beklenti algısı yaratan söylem bulunmayışı Alevi örgütlülüğü açısından önemli bir gelişmedir.

Gönül istedi ki bu toplantı, amaçları aynı fakat paramparça görüntü veren Alevi örgütleri yerine, Aleviliği ve Alevileri bir bütün ve birlik içinde örgütlü siyasal bir güç gösteren tek Alevi Örgütü tarafından düzenlenmiş olsun. Yaklaşık 25 yıllık acı tecrübe dolu geçmişi olan Alevi örgütlülüğü, günümüzde Aleviliği ve Alevleri görünen perişan hale düşüren zihniyet, yanlış Alevilik algısı ve örgütlenme anlayışıdır.  Devrimci Aleviler Birliği DAB’ı böylesi bir toplantı ve çağrıya davet etmeyen zihniyeti de ayrıca eleştirmek gerek.

Alevilik gerçek kimliğine ve kültüne kavuşabilmesi için örgüt bünyesinde bir yandan İslami figürleri çağrıştıran söylemlerin yadsınması, Aleviliği İslam la ilgisi olmayan zemin dışında bir yaklaşımla ele almak zorunludur. Aksi durum, devletin asimile politikasına hizmettir.

Diğer yandan, kitlesel faaliyetlerde mağdur edebiyatı terk edilmeli, siyasal söylemler öne çıkarılmalıdır. Alevilerin demokratik ve siyasal hakları dile getirilirken, Aleviliğe karşı duruşu başından beri bilinen bu devletten beklenti içine girilmeyecek bir dil ve üslup kullanılmalıdır.

En son 2 Alevi örgüt yöneticisi söz konusu toplantıya giderken yolda uğradıkları silahlı saldırıyı kınamıyor lanetliyoruz. Bu saldırı olayı devleti yönetenlerin barış isteyen herkese “Savaşa karşı çıkmayın yakarım” mesajıdır. Savaşa karşı çıkanların ve barış isteyenlerin bu iğrenç olaydan alması gereken mesaj da; devletin kullandığı yöntem ve araçları kullanma anlayışını içermektedir.

7 Haziran seçimlerinde tek parti iktidarı ve başkanlık hayalleri suya düşen, RTE-AKP geçici hükümeti, suya düşen yılana sarılır misali şiddete sarılıp, Kürt hareketine, HDP’ye, Suriye’ye ve Türkiye’de Alevilere saldırarak, önümüzdeki bir erken seçimde, kaybettiği dinci ve milliyetçi oyları geri almayı hedeflemektedir. DAB olarak Alevi toplumumuzu önceden uyardık tekrar uyarıyoruz. Bu tür saldırılar artacaktır, Alevileri kişi ve kurumsal olarak her türlü CAN güvenlik önlemlerini almaya ve meşru müdafaaya hazır olmaya çağırıyoruz.

Tüm olumsuzluklara rağmen savaşa karşı barışı savunmak bir insanlık görevidir. Hâkim sınıfın çıkarları doğrultusunda siyasal temsilcilerinin başlattığı haksız savaşlar ancak, halkın yürüteceği haklı ve meşru karşı savaşla önlenebilir. Devrimci Aleviler Birliği olarak, bu haksız savaşa karşı herkesin kendi olanaklarıyla barış cephesinde yer almaya çağırıyoruz.

DAB gyk / 09/08/2015

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.