ALEVİ KURUMLARINA ÇAĞRI

ALEVİ KURUMLARINA ÇAĞRI  (DAB) 04.04.2016ALEVI FEDERASYONLAR logo22

Önümüzde oldukça zengin ve renkli, bir birikim duruyor. Alevilik bulunduğumuz alanda bir renk olabilmek; kişilik ve mücadele ile bir ivme, bir canlılık, bir erdem yaratabilmektir. Eşitsizler arası uçurumların derinleştiği, toplumsal koşullar bugün Alevilerin birliğini her zamankinden daha gerekli kılıyor. Ayrıca birliğin toplumsal koşulları da her zamankinden daha çok önem arz etmektedir.

Yıllardır Alevilerin bir çatı altında birleşme tartışmaları kitlelere rağmen gerçekleşmemiştir. Kitlelere kulaklarını tıkayanlar, kitlelere “sürü” gözüyle bakan bu anlayışlar son tahlilde, Alevilere zarar vermektedirler. Unutmayalım ki “Satrançta yanlış taş oynadığın zaman, rakibinin elini güçlendirirsin.” Gelinen aşamada 25 yıllık Alevi hareketi bazı farklıklar rağmen ortak yanlarımızı ön plana çıkararak ortak bir eylem güç birliği sağlanamamıştır. Bunda Aleviliğe farklı bakışlar, kurumların siyasi partilere yaklaşımı, bölgesel farklılıklar, ayrıca kişisel çıkar, kariyer vs. birçok sebep gösterilebilir.

14 yıllık AKP iktidarı döneminde artan asimilasyon, Ortadoğu’daki durum ve Alevilere yönelik artan tehditler ve şu ana kadar Alevilerin hiç bir hak ve talebi elde edemeyişleri, göz önüne alındığında. Alevi kurumlarının bir araya gelerek birlikte hareket etmeleri zorunlu kılmaktadır.

Alevi hareketi içinde, “ÖZE DÖNÜŞ” köklü reformlar, farklı düşünde, ‘’radikal’’ uç düşünceleri dile getiren, Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak, Alevilerin bir çatı altında birleşmelerinin bir zorunluluk olduğunu görüyoruz. Bundan dolayıdır ki, Devrimci Aleviler Birliği olarak, çıkışımız ayrı bir yapılanmayı değil, bir Alevi fikir kulübü olarak çalışmayı esas almıştır.

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak, Tarihi sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Zaman meşru demokratik haklarımız için mücadeleyi yükseltme, bir olma, iri olma, diri olma Zamanıdır. Unutmayalım ki, bizleri kurtaracak olan kendi ellerimizdir. Alevilerin ortak Talepleri ve Alevilere gelen saldırılar karşısında ortak mücadele konusunda Alevi kurumlarına çağrıda bulunuyoruz. Gelin canlar bir olalım.

Devrimci Aleviler Birliği  (DAB) 04.04.2016

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.