AHMET YESEVI ALEVIMI ?

Ahmet yesevi Alevimi. Ehli Beyitle bir bağı varmı ?
Ahmet Yesevi Alevi degil. Ehli beyitle bir alakasini oldugu ispatlanmamistir. Kizilbas Aleviligi Götürüp, Haci Bektastan Dolayi Ahmet Yeseviye baglamakda dogru degil Cünkü Ahmet Yesevi H. Bektasi Veliden 100 yil önce yasamistir. Haci Bektas nasil onun Halifesi Olabilir. Haci Bektas Babai Ayaklanmasinda sonra İfşa olmustur. Haci Bektas Suluca Kara Höyüge yani şimdiki Haci Bektaşa geldiğinde Orda bir Dergah vardi ve yüzlerce yil hatta binlerce yil orda Hizmet vermis bir dergahti. Haci Bektas gelip Orda Alevilige yeni bir düzenleme getirdi. Çünkü o Kadar tahribat olmustuki. Kralların, Hükümdarların ve Paşalarin Sofrasina Oturan sözde Alevi önderleri “Dedeler” Alatin Keykubatin verdigi Makam hirsina kapilarak Nakşibendi Propagandasi yaptilar. Aleviligi Islamin içindeymiş gibi Islamin Özüymüş gibi safsatalar çikardilar. Haci Bektaş bunlkari gördü ve Yoku Erkani 4 Kapi 40 Makami n uygulanmasini Dergahta öğrenilmesini getirdi ve Uyguladi. Burda Dede babalar yetiştirdi ve Taliblerine gönderdi ki Yol Erkan bozulmasin. Daha sonra Osmanli da Haci Bektaşı elegeçirerek içini Boşaltti . Haci Bektaşı ve değerlerini yok etmeye çalisti. Kismende başardilar. Fakat bir tohumu nekadar aşilarsaniz aşilayin otohumun çekirdegi daima özünü korumaktadir ve bir gün gelir asil özü gibi filiz verip meyvesini doğaya sunacaktir. Alevilik, Kizilbaşlik MÖ. 10.000 lerde Mezepotamya ve Anadoluda vardi. Daha sonra Hititlerle, Etilerle , Sumerlerle, Hürilerle Işik Taifesi ile devam etti ve Ocaklarimizin titiz çalismalari ile Sözlü olarak ozanlarimizin ve aşıkısadıklarımızın deyişlerinde , günümüze Kadar gelldi. Ve Aleviligin, Kızılbaşlığın, Bektaşiligin Islamla hic bir bagi baglantisi yok. Alevilik bir Derya sonradan ortaya atilan yoktan var olmayi Kabul eden tek Tanrili dinlerin hepisi çikara bağlidir. Cennete gitmek icin şukadar para bağiş yapman gerekmektedir. Tanrı ile İbrahimin yapmış olduğu akite bakarsak. İbrahim eğer Herkesi kendi dinine çağırıp Allahın birliğini kabul ettirise. Onlara Cenneti bağışlayacağını akte bağlıyor ve diyorki Anadolu, Mezapotamya, Kenan ülkesini size bağışlıyorum burası senin torunlarının olacak. Bu nasıl bir tanrı Emlakçı gibi yer karşılığında cenneti vaad ediyor.
Cennet iki Irmağın arasıdır Orasıda Mezapotamyadır, Anadoludur.
Ve bu Ülkede Huri Kızlarını bağışlıyor. Tarihe bakınız Yukaru Mezapotmya Hüri Ülkesi değilmi? Eğer Siz 7 Işık taifesinde Kızılbaşları öldürürseniz onların ülkesini zapt edersiniz Yani Hurilerin erlerini öldürün Hurilerin Kızları size ganimet olarak kalır. Şu Tanrıya bakın Işıkçıları öldürtüyor topraklarına el koyduruyor ve Kadınları Hurileri Ganımet olarak carıye olarak zevke sunuyor. Dünyada Şarabı haram gören zihniyet Cennete şarabı helal görmeside , Şarabın Anadoluda ve Kuzeymezepotamyada çıkmasıdır. Öyle Ahmet Yesevilerle , Muhamedilikle, İsevilikle , Musevilikle , İbrahimilikle bizi hiç bir yere bağlayamazlar. Biz Kadim bir inancın İnsanlığın var oluşunda bu yana varız ve vardan var olmuşuz. Özünde varda var olan İnsanın evrimleşerek bu güne gelmesi ve olgunlaşarak Kamil insan olma Yolu sadece Kızılbaş Alevilikte vardır.
Her şeyin bir noktada var olduğunu ve bu noktanın patlaması ( BİNG BANG= Büyük patlama ) ile gazlar halinde Boşluğa yayılarak soğuyup
Hava, Ateş, Su ve Toprak oluşumunda sonra tek hücreli canlıların oluşmasına neden oldu ( bu öyle 7 günde olmuş bir şey değil ) ve bu oluşum zaman içinde evrimleşerek insanı oluşturdu ve giderek bu insanlar çoğaldı ve topllulukları ortaya getirdiler. O topluluklarda ihtiyaçlara göre belirli kurallar oluştu. O komun topluluklarda hiç kimsenin kimseden bir üstünlüğü yoktu buna ihtiyaçta yoktu. Yaşamak çok zor doğal koşullarda yürütülüyordu her şeyden önce yaşamak için belirli kurallar gerekmekteidi. Birlikte hareket etmek, toplanan veya avlanılan yiyecekler eşit bir şekilde pay edilip yaşanılıyordu. Bu zorlu yaşam koşulları doğanın ve mevsimlerin daha doğrusu Güneşin dünyaya yakınlığı ve uzaaklığı ile orantılı olarak gelişim sağlıyordu. Bu gelişimler kutsanacak Günleride birlikte getırıyordu.
Şrneğin Gündönümleri Havanın ısınması Cemrelerın Düşmesi Toprağın canlanması yada soğuması. Havalar ısınıp Hayvancılık ve Tarımla ugraşan ilkel toplumlar O günleri kutsamışlar ve İnançlarına göre Tanrılarına sunumlar yapıp şükretrmişler Şenlikler düzenlemişler. Soğuk olunca yine illahlarına yalvarmışlar Kış koşulları kolay geçsin diye İlahlarına, İnandıkları kutsal değerlere yalvarmışlar . Yiyeceklerinin yetmemezliğini göz önünde bulundurarak belirli günlerde yemek yemeyip Pehriz ( Oruç) tutmuşlar. Birde bakmışlarki bu pehriz işi hem yiyeceklerinin yete bilmesine yaradığını hemde sağlıklarına faydasının farkına varmışlar ve böylece hayatta işlerine yarıyabilecek bir yöntem keşfetmişler. Hava sıcak olunca Bayram yapmak eğlenmek ve hava soğuyunca ilahlara , kutsal bildikleri değerlere saygı göstererek Yaşam yolunun Hak yoluna dönüşmesini bulmuş oldular. Bu da zaman içinde kendini yeniliyerek , zamanın ihtiyaçlarına uyarlıyarak ve Giderek gerçek güzeliklerin farkına vararak Güneşin Nurunu, IŞIĞINI, Isısını fark ederek Güneşi kutsayarak IŞIK Taıfesi durumuna gelmiş oldular. Buraya gelene kadar Eşitliği , Eşi ve EDEB gibi kurallarıda yola ekliyerek dünkü ışık taifesi bu günkü Kızılbaş Alevi yoluna itikat ve ikrarla bağlanarak Özde insanı Kamil olma yoluna ikrar vermiş olduk. Ve bizim amacımız güzel insan İnsanı Kamil yetiştirmektir.
Onun için Ahmedi Yesvi Ehli Beyit Soyundada olsa ne Hacı Bektaşı Veli ile nede Alevilikle bir bağı bağlantısı yok. Burda Aleviliği Asimile edebilmek için kulanılan bir başka yalan argumandır.
Sevgıi İle
Ali Koçak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.