17 ŞUBAT 2018 Berlin XIZIR CEMİ

DAB YK üyesi Ela Kaya, Yıldız Arslan ve DAB Yol erkan sorumlusu Pir İbrahim Kılavuz ile Hızır Cemi Berlin 17.2.2018  / Berlin Alevi Komisyonu.  / DAB TV / TV10

YouTube player

17 ŞUBAT 2018 Berlin Palasstta yaptığımız XIZIR CEM‘İ

FATMA ŞANLI – AKBULUT
Dün Berlin’de bir Xızır Cemi yapıldı. Bu Cem’de bugüne kadar gördüğüm bütün ezberler bozuldu. Bir tarihe tanıklık ettiğimi düşünüyorum.
• Cem divanında Pir’in yanında birde Ana yer aldı. Erkan boyunca Pir kadar oda söz aldı ve Kırmançki- Zazaki dili ile konuştu.
BU BİR İLKTİR!…

• Zakir olarak bir kadın görev aldı.
BU BİR İLKTİR!…

• Pir Erkan boyunca katılımcıları dogmalara ağlatmak yerine uzaydan, güneşten, daha doğrusu evrensel bütünlüğü oluşturan öğelerden son derece güzel ve akıcı Türkçesi ile, bilimsel verileri kullanarak bahsetti. Işık toplumu olan Aleviliğin İnanç gerçeklerini anlattı. Hakikatın Arap çöllerinde değil, insanın kendisinde olduğuna vurgu yaptı.
BU BİR İLKTİR!…

• Cem bitiminde Pir Cem’i mühürlemedi. “Can korkusuyla mühürlenirdi cemlerimiz. Burada konuşulanlar burada kalırdı. Dışarda anlatılmazdı. Bilmeyenler için bu gizemli bir durumdu. Bu nedenle türlü türlü iftiralara maruz kalırdık toplum olarak. Artık hakikatınızı kendinize saklamayın, dışardada ifade edin ve öğretin” dedi.
BU BİR İLTİR!…

Ben ışık toplumunun bir parçası olarak, Pir babamın Engin bilgisi ile yetiştim. Bâtın içinde gizlenen, İnanç gerçeğimin farkında olarak. Ancak inancımı hakkıyla ifade edemeyerek, belli noktalarda takıyye kuralına uyarak…
Gelinen süreçte görüyorumki artık bütün bunlara gerek yoktur. İnancımızın içindeki gerçekleri anlatmak, gereksiz ve asimilasyona vardıran uygulamalardan arındırmak zamanıdır. Öze dönüşün günüdür!…
İçimizde saklı GERÇEĞİN DEMİNE HÜÜ…
#HakikaBbizde

AŞK İLE FATMA CAN

ALİ KOÇAK

Sevgili Fatma Şan Akbulut’a çok teşekkür ederiz.
İlkleri yukarda aktarmış emeğine Cem‘de hizmet Gören Canlar adına, Elif Kaya Ana, Pir İbrahim Klavuz, Zakire Yildiz Doğan, ben Reyber Ali Koçak ile Meydancımız, Gözcümüz Pir Cemal Özipek ve diğer Hizmet sunan Canlarımızın adına bu farklılıkları fark ederek yazıya dökmen çok önemli bir tespit olarak arşivlerimizde ve tarihte yerini alacaktır.

Ayrıca Fatma Can’ın dokunmadığı bir kaç ilk daha vardı oda Hizmeti sunan Canların ağırlılı olarak 8 Kadınların 4 Erkek canların yeralmaları idi. Yani Divanda olduğu gibi Ana ile Zakire ve Pir İkiye bir aynı oran Meydan hizmetlerindende sunuldu 8 Kadın, 4 Erkek burdada ikiye bir oranı yerinde idi. Alevilerin, Işık taifelerinde gerçeğin Ana ile başladığını bu Xızır Cem’i ile bir daha pratikte yerine getirilirken tarihe bir not daha düşmüş olduk.

Ayrıca her Hizmet kılasik olarak sunulan Cem’lerde olduğunun dışında özle öz olmayı, Doğayla bir olmayı İlmle ispatlı olarak anlatıldı.
Bir Örnek. 4 Delilin olamsı, Çerağ hizmetini Reyberle özüne, sözüne leke değmeyen arı, duru masumla birlikte sundu. Burda Çar ana sırrı Pirin bilimsel anlatımını tamamlayarak ispatlayarak sunulması 1. Çerağda Havadaki nefesle yaşamı anlatırken. Zakrin sunduğu Nefeslerdeki sırrın farkedilmsei gereği vurgulandı. 2. Çerağda Pir Ocağında yanan Alevin içindeki aydınlığın açılması bir Pire Ustada gidilip gerçek öğütleri EDEB’i ERKAN’ı öğrenilmesine vurgu yapıldı. 3. Çerağda suyun başında Serçeşmede oturan Mürşidin ehline sunduğu gerçek ilmin Marifette olduğunu Kemalete ulaşmanın Marifete ulaşmakla olabileceğini anlatıldı. 4. Çerağda Toprağın nasıl verimli olarak kulanılabileceğini, Taşın içindeki Cevheri Madeni nasıl işleyebileceğini İlimle irfanla olacağı vurgulandı.

Bunların hepsi bir CEM’de ilkti. Delilerin SIRLANMASI da sıradan bir SIRLAMA olmdı. Delilleri Sırlarken Murşide, Pire, Zakirin Nefesine, Hak Meydanına teslim edlerek Canların şahadeti ile sırlandı buda bir İlkti.
Ayrıca CEM’de Semah ekibi yoktu Semah Evrenin Rıtmiyle Yalnızca katılan Canlar tarafında dönüldü. Buda bu anlamda bir İlkti.
Zaman ve Teknik bakımında eksikliklerimizde oldu Bu da bir ilkti. İlklerde hem güzelikler olur hemde eksiklikler olur.
Güzelikleri ahengi bilimi Canlara sunduk kabul edenler aldı
Kabul etmeyenler yolda kaldı onlar daha öğrenecekler. Öğrenince onlarda toptan alırlar.
Eksiklikler bizimdir tüm eksiklikler için özümüzü dara çektik. Pir divanı bizi akladı. Canlarımızında aklasın Aşk ile. Ya XIZIR sen yetiş.

Tende ve Canda var olan Hakın Adıyla Ya XIZIR. Hizmetler kabul ola. Hak ile ola. Hakka vara. Durduğunuz darda, gittiğiniz yolda, hizmet ettiğiniz pirde, çağırdığınız Xızırda, tutuğunuz oruçta, hizmet ettiğiniz yerde Hak, Eren, Evliya yardımcınız, Xızır yoldaşınız ola. Vardığınız meydanda. Uyandırdığınız çerağ İlim, bilim, aydınlık ola. Cehaleti, Karanlığı yok ede. Hak, Evren, Kamil İnsanın birliği. Mürşidin pençesi. Işığın yedi rengi. Pir ocağının alevi. Delilimiz mihmanımız ola. Marifete varanlarla. Xızır gözcümüz, yoldaşımız ola. İkrarını kemer yapan kemerbestler. Bizleri marifetten mahrum etmeye. Cümle Canlar hak yoluna, doğru yola gire. Hidayete ere.

Tutkları Xızır niyetleri, Oruçları, dilden dilekleri gönülden muratları kabul ola. Verdiği lokmalar, yaptığı hayırlar yerine ulaşa kabul ve makbul ola.
Dil bizden, nefes Pirden ola.
Ya Xızır sen gerçeğin delilisin. Gerçeğin deliline HÜ

BERLİN 19 ŞUBAT 2018 ALİ KOÇAK

(Berlin Alevi Komisyonu)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.