TÜM ALEVİ KRUMLARINA ACİL; “ALEVİ GÜÇ ve EYLEM BRİLİĞİ” PROTOKOLÜ İMZA ÇAĞRISI.

TÜM ALEVİ KRUMLARINA ACİL;

“ALEVİ GÜÇ ve EYLEM BRİLİĞİ”

PROTOKOLÜ İMZA ÇAĞRISI.

 

4 Temmuz 2017’de Alevi pirleri aydın yazarları, Anadolu’da 3 yıldır yaptıkları bir dizi toplantılar sonucunda, Hacıbektaş’ta yayınladıkları deklarasyonda; Alevilikte bir dizi köklü reform önerilerinde bulunup, deklarasyonun sonunda ACIL;

 

> Ortadoğu ve Türkiye’de Alevileri tehdit eden tehlikelere ve toplumsal sorunlara dikkat çekip, ‘“Yurtdışı ve Türkiye’deki Demokratik Alevi örgütlülüğü içindeki dağınıklığın bir an önce giderilmesi, birlikte hareket etme potansiyelinin güçlendirilmesi için, Alevi kurumları arasında “ALEVİ GÜÇ ve EYELEM BRİLİĞİ” oluşturulması, ilişkilerin belli bir imzalı PROTOKOLE bağlanması” önerisinde bulunmuştur. <<

 

Devrimci Aleviler Birliği (DAB) olarak bu tespit, öneriyi ve bu yöne yapılacak azami her türlü girişimi destekliyoruz.

 

Türkiye ABF, Avrupa AABK ve FEDA gibi öne gelen, Alevi kurumlarımızın en kısa zamanda; Kendini şu veya bu şekilde Demokratik Alevi kurumu olarak tanımlayan TÜM Alevi kurum temsilcilerini bir toplantıya çağırıp, Ortak bir birlikte PROTOKOL hazırlayıp imzalayarak, HEP birlikte “ALEVİ GÜÇ ve EYLEM BİRİLİĞİ’’ oluşturmaya çağırıyoruz.

 

DAB olarak böylesi bir “ALEVİ GÜÇ ve EYLEM BRİLİĞİ PROTOKOLÜ” TASLAK olarak önerilerimiz.

 

 1. Anadolu, yukarı Mezopotamya’da en az 10 binlerce yıldır varlığını sürdüren; bilimi, sevgiyi, doğayı canı insanı varlığı kutsayan, birlikte üretip, rızalıkla, bir lokmayı 40 can eşit paylaşımı, kendine reva görmediğini başkasına uygulamadan (72 millet) tüm insanları HAK bilen, tüm farklılıkları ile birbirini hoş görerek, ezmeden ezilmeden, özgür eşit, insanca barış içinde birlikte MUTLU yaşamayı, temel alan, ALEV-İ toplumunun varlığı, kimliği, inanç öğretisi, hak ve talepleri; Ne son geçmiş Osmanlı, Ne onun devamı TC. Cumhuriyeti ve güncel 16 yıllık, siyasi İslamcı AKP iktidarı tarafından kabul görmemiştir.

 

Aleviler tarih boyu mevcut resmi devlet ZORUNLU din/inançlarına ve İnsanı sömüren sistem ve iktidarlara karşı en barışçıl şekilde direnmiştir. Tarih boyu, resmi inanç/siyasi iktidarlarca, inkâr, iftira, zülüm ve kanlı katliamlara maruz kalmıştır.

 

2 Temmuz 1993 Sivas katliamı sonrası oluşan yeni Alevi kitle örgütlenmesi, Alevilerin varlığını, hak ve taleplerini ortaya koymuştur fakat maalesef; 24 yıldır, 20 milyonluk Alevi kitlesinin ve önde gelen kurumları iç-dış güç birliğini oluşturup ortak bir duruş ve direniş sergileyemediği ve daha geniş toplumsal ittifak oldurulamadığı için, sonuçta; Alevilerin 24 yıldır dile getirdiği hiçbir HAK ve talebini elde edememiş, kazanılamamıştır. Alevilere yönelik yapılan saldırı ve katliamların hiçbirinin de hesabını soramamıştır.

Ortadoğu’da IŞİD ve onun güncel TC’de destekçisi AKP siyasi İslam iktidarı ile, Asimilasyon katmerlenmiş, Alevi toplumunun, CAN güveliği geçmişte örneği görülmemiş, bir tehdit altındadır, Alevilerin acil güç ve eylem birliği zorunludur. Bu nedenle;

 

 1. Aleviliği nasıl tanımlayıp yorumlarsa yorumlasın, Cem erkanını benimseyen, kendini “Alevi/Bektaşi/Kızılbaş/Re-HAK, vs.” demokratik Alevi kurumu olarak tanımlayan, aşağıdaki amaç ve ilkeler doğrultusunda birlikte hareket etmeyi kabul eden, tüm Alevi kurumlarının (Konfederasyon/federasyonların 2, diğer kurumların 1 temsilci ile) Alevi güç ve eylem birliğine “AGEB’e” katılma hakkı vardır ve Tüm Alevi kurumlarını bu birliğe katılmaya çağırıyoruz.

 

 1. AGEB’in amacı; Alevi inanç öğretisinin başta Türkiye olmak üzere, Alevilerin yaşadığı tüm ülkelerde, kendine özgün bir inanç olarak resmen tanınıp, Aleviliğin ve cem-evlerinin Ana-YASAL statü güvenceye alınmasını sağlamaktır.

 

 1. AGEB’in amacı; Türkiye’de, zorunlu vergi ile finanse edilen devlet Diyanet kurumu (DİB) ve zorunlu din derslerinin kaldırılıp; Her inancın kendi kendini yönetip, kendi eğitimini kendi kurumunda verip, tüm giderlerini de kendileri karşılayacak şekilde, yeniden düzenlenmesini sağlamaktır.

 

 1. AGEB’in amacı; Türkiye’de; farklı dil, inanç, felsefi düşünce vs. tüm farklılıkları zenginlik olarak gören, hakların kendi kader hakkını tanıyan, “Kendine reva görmediğini başkasına görmeyen” tüm kesimlerle ittifak oluşturup; Doğayı, kadını, emeği, İnsanı, barış içinde birlikte paylaşımcı bir yaşamı yücelten, koruyan, eşitlikçi özgürlükçü, katılımcı, adaletli, laik, demokratik yeni bir ANAYASA ve politik sistemin iktidarın oluşturulmasıdır.

 

 1. AGEB; Meşru müdafaa dışında, her türlü şiddet ve savaşa karşıdır. Komşu ülkelere yönelik her türlü, bakı, şiddet, işgal ve savaşı red eder. Kürt ulusal sorunun, Kürt kalkının istemleri doğrultusunda, barışçıl çözüme kavuşturulmasını sonuna kadar desteklerler.

 

 1. AGEB; Tüm tehdit unsurlarına karşı Alevilerin can güvenliği için gerekli, olan meşru müdafaa ön ve öz savunma önlemlerini alır.

 

 1. Bu AGEB protokolünü imzalayan Alevi kurulları; kendi bağımsız yapılarını ve Alevilik anlayışlarını korurlar, (ortak eylemlerde kendi logolarını, bayrak sembol vs. kullanabilirler) fakat; AGEB’in aldığı ORTAK kararlara maddi, manevi gücü oranında, KAYITSIZ ŞARTSIZ destekler ve üyelerini bu yönde motive ederler. Protokolü imzalayan diğer Alevi kurumlarını rencide edecek eylem ve söylemlerden sakınırlar.

 

 1. AGEB; belirli bir siyasi partiye bağlı değildir. Alevilerin ve genel halkların çıkarını gözetir, yukarıdaki amaçlara uygun, birlikte çalışabilecek, tüm kurum kuruluş partilerle ittifak içinde olur. Bu ittifaka iç, dışı uluslararası maddi manevi dayanışma ve destek sağlar.

 

 1. AGEB; Alevilerin birliğinin sembolü logosu olarak, “semah dönen kadın erkek resmini”, ortak Sembol olarak kullanır. AGEB’e katılan Alevi kurumları temsilcileri, AGEB yönetim kurulunu oluşturur, (ayda bir canlı veya internet üzeri toplanıp).  Kurul kendi arsında, 1 kadın, 1 erkek eş/başkan/sözcü, 1 iç örgütlenme iletişim sekreteri, 1 dış medya iletişim sekreteri, 1 maddi kasadar 5 kişilik bir yürütme kurulu seçer. AGEB yönetim kurulunun aldığı ortak kararları hayata geçirmeye çalışır.

 

 1. AGEB; ileriye yönelik, Dünyada var olan tüm Alevi toplumu ve kurumlarının bir çatı altında birleşmesi, Dünya Aleviler Birliği (DAB’ı) kurmak için çalışır.

 

 

 1. AGEB katılan Alevi kurulları ve temsilcilerin, adı imzaları.

………

 

 

Saygılarımızla.

 

Devrimci Aleviler Birliği (DAB),

 

 

 

TÜM ALEVİ KRUMLARINA ACİL; “ALEVİ GÜÇ ve EYLEM BRİLİĞİ” PROTOKOLÜ İMZA ÇAĞRISI.4 Temmuz 2017’de Alevi pirleri aydın…

Slået op af Devrimci Aleviler BirligiTirsdag den 22. august 2017

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.