Katre idim şimdi ummanlar oldum

10988537_1603635059869792_1585804789971239824_n

Katre idim şimdi ummanlar oldum
Arştaki kandilden nurdan gelirim
— Kul Nesimî 17.yy —

Katre: Damla
Umman: Okyanus
Arş: Gökyüzü
Kandil: Güneş(?)
Nur: İlahi ışık yada var edici ışık, nur bildiğimiz anlamda ışık değildir, farkı var edici veya dinlerin söylemi ile ilahi ışık olması denebilir.

J. Churchward, 15 bin yıl yaşında olduklarını belirlediği Naakal tabletleri evrenin başlangıcı ve ortaya çıkışı konusunda ayrıntılı öngörüler içermekteydi. Bu tabletlere göre;

“Güneş ışıkları havayı ve suyu ısıttı. Bu ışıklar ve toprak altındaki ateş, üzerinde su bulunan toprakları yükseltti ve bunlar açık toprak oldu. Güneş ışıkları suyun içinde ve balçıkta kozmik hayat yumurtalarını (RNA-DNA) oluşturdu. İlk hayat sudan çıktı ve tüm yer yüzüne yayıldı. Mu’nun yaratılış efsanesinin, günümüzde geçerli olan evren ve yaşamın oluşumu teorilerine şaşırtıcı derecede benzerlik göstermesi dikkat çekicidir. ”

>>> Dünyanın doğuş alanına gelmesi, güneş ile olmuştur. Güneşin doğum yapmasına Kızılbaş Alevîlik “cemre” yada “kozi” demiştir. Dünya vücut olunca ondan bitkiler, ondan hayvanlar ve ondan da insan doğuş yapmıştır. Böylece yedi doğuş tamam olmuştur. <<<(*)
(*) Haşim Kutlu, Kızılbaş Alevîlikte Yol Erkân Meydan

Hakkın gevherinden Arşın Nur’undan
Ondan hâsıl oldu Güruh-u Naci
–Kul Himmet– 16.yy

Yedi kat Arşta asılı
Kandildeki Nura geldik
–Pir Sultan Abdal– 16.yy

Kul Seyyid

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.