Alevi Kamuoyuna açıklama; Devrimci Aleviler Birliği  (DAB yk.)  

Alevi Kamuoyuna açıklama; Devrimci Aleviler Birliği  (DAB yk.)     

Devrimci Aleviler Birliği örgütlenmesinin bir süre önce yaşanan iç çatışma ve sorunlarının kamuoyuna yansıması akabinde, hala gelişen süreç ile ilgili, resmi bir açıklama yapmayı doğru görüyoruz.

Öncelikle; Devrimci Aleviler Birliği 15 Şubat 2014 tarihinde 7 ilke ile Alevi kamuoyuna yaptığı bir çağrı ile ortaya çıkmıştır.  24 Mayıs 2015 tarihinde dernekleşmiş, öncelikle Aleviliğin Din-İslami ve ırkçı milliyetçi (Kemalist) asimilasyonuna karşı mücadele pratiğini esasa alarak, resmi legal bir dernek olarak çalışmalarına başlatmıştır.  Bu minvalden, örgütlenmeyi bu tarih itibarı ile kurumun kendisi ve üyeleri temsil edebilir. Bu açıklamayı yapmamıza neden olan pratiği siz Alevi Kamuoyuna aşağıda açıklama yapmayı zorunlu görüyoruz.

Söz konusu pratik 27 Ağustos 2021 tarihinde Devrimci Aleviler Birliği resmi adı sıfatı, bir sosyal medya platformu TV yayınında, resmi temsilcisiymiş gibi gösterilerek kullanılmıştır. Bu kişi ve kurumlar DAB’ı resmi olarak temsil eden kişi ve kurumlar değildir. DAB’ta yaşanan son dönemde yaşanan sorunların ardından, bir grup ayrılıp ‘’Dünya Aleviler Birliği” adı altında faaliyet yürütmeye başlamıştır. Var olan eski yeni üyelerde Resmi olarak ‘DAB’ı devam ettirmektedir.

Devrimci Aleviler Birliği; ismi, yazıları, video yayınları, görselleri propaganda paylaşımlarını vs. DAB ilkelerini savunan beğene, özel ve tüzel kişilikler kurumlar tarafından her türlü platformda paylaşılabilir ve kullanılabilir. Bizler DAB olarak doğru “Fikrin mülkiyeti olmaz” ilkesi üzerinden mücadelemizi devam ettiriyoruz.

Ayrıca DAB oluşumu ve mücadele sürecinde bulunmuş ve katkı sunmuş her kişi veya gurup, ismimizi aynı düşünceyi, DAB ilkelerini savundukları sürece, adımızı logomuzu vs. kullanmalarında, DAB açısında bir sorun teşkil etmez. Fakat hiç kimse DAB’ın resmi temsilcisiymiş gibi DAB adını logosunu vs. kullanamaz.

Zira yukarda DAB ilkeleri nezdinde her türlü fikir ve propagandanın yapılmasının, paylaşılmasını avantajları dışında,  dezavantajı da söz konusudur. Bu ismi kullanan herkesin doğruları savunabileceği kadar yanlışları da savunabileceği, yanlış pratikler sergileyebileceği gerçekliği ile önümüzde durmaktadır.

Bu gerçekliğe karşı almamız gereken önlemi düşünerek, siz değerli Alevi kamuoyuna şunu tüm açıklığı ile belirmek istiyoruz. 25 Mayıs 2015 tarihi ile dernekleşerek kurumsallaşan DAB kurumu, 30.05.2015 tarihinde, Devrimci Aleviler Birliği DAB; adı tüzüğü, logosu ve resmî web sitesi www.alev-i.com Danimarka yasaları uyarınca “CVR-nr. 36612150” numarası ile tescil edilmiş ve merkezi adresi Randers, Danimarka olarak kaydedilmiştir.

Üye ve yöneticilerimiz DAB web sitemizde ve kurumsal arşivimizde mevcuttur. Bu minvalde Devrimci Aleviler Birliği örgütlenmesi kendi yönetici ve kurum üyelerinin teori ve pratiklerinden sorumludur.

Örgütümüzde resmi üyeliği olmayan hiçbir kişi veya kurumun yaptığı pratikler örgütümüzü uzaktan yakından bağlamayacağını bunu engellemenin hukuksal yolları olsa da, bunu şimdilik düşünmüyoruz.  Siz Değerli Alevi kamuoyuna tekrar şunu kati olarak belirtelim.

*Devrimci Aleviler Birliğini; kurum üyeleri dışında kimse temsil edemez.

*Devrimci Aleviler Birliği kurumsal yazışmaları kurum yönetim kurulu dışında kimse tarafından yapılamaz.

*Devrimci Aleviler Birliğini teoride ve pratikte sadece kurumun resmi üyeleri temsil edebilir.

*Devrimci Aleviler Birliği resmi üyelik dışında temsil pratiği olan kişi veya gurupların pratiklerinden hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmiyoruz. Sorumlu görülemez!

DAB Tüzüğü yönetimi ilkelerimiz faaliyetlerimiz vs. DAB hakkında her türlü bilgiyi resmî web sitemiz  https://alev-i.com/kunye-gyk-uyeleri/ bulabilirsiniz.

Yukarda mevcut nedenlerden dolayı bu açıklamayı anlayışınıza sunuyoruz.

Saygılarımızla.
Devrimci Aleviler Birliği (DAB) yk