ACIYI BAL EYLEDİK GELDİK BU GÜNE!

fero şiir

Aleviler “ İslam’ın özü” olduğundan İslam’ın beş şartını yerine getirmeli ki İslam’ın özünü yaşasın.

Nedir bunlar: 1. Kelime-i şahadet getirmek. 2. Namaz kılmak 3. Zekat vermek 4. Oruç tutmak 5. Hacca gitmek.

Bunlarla kalmak İslam’ın özünü yaşamaya yetmez birde Kuran emirlerine uymaktır. Kurandan Ali ve Ehlibeyt’e ait bölümlerin çıkarıldığı iddiaları, Kuran da geri kalan Allah’ın emirlerine uymayacakları anlamına gelmez. Kimse kendini kandırmamalı. Kuran emirlerinde yatan ve şuan İŞİD in uyguladığı yada yıllardır T.C nin Müslüman olmayanlara uyguladığı Ermeni, Alevi , Ezdi katliamlarına Alevilerin kendileri de katılmalıdır.

Küçük örnekler vermek gerekirse:

Nisâ Süresinin 74 . Ayetinde

“O halde, dünya hayatını ahiret hayatı karşılığında satanlar Allah yolunda savaşsınlar. Kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse, biz ona büyük bir mükafat vereceğiz.”

 

Nisâ Sûresinin 89 . Ayetinde

 

“Arzu ettiler ki kendilerinin küfre saptıkları gibi siz de sapasınız da beraber olasınız. Bu sebeple, onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. Eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. Onlardan ne bir dost edinin, ne de bir yardımcı.”

Mâide Sûresinin 33 . Ayetinde

 

“Allah’a ve Resulüne savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır.”

1.Nisa suresin 89 ki Küfür kastı  nedir?!

2.Allah yolunda savaşmak nedir?!

3.Bulduğunuz yerde öldürün nedir?!

1) Alın size küfre dair bir örnek:

Kıldan bir köprü yapmışsın

gelsün kulların geçsün deyü

Hele biz şöyle duralım

Yiğit isen sen geç Tanrı

(..)

Senin kulların anılır

Atası Anası ile

Senin anan baban yoktur

benzersin piçe Tanrı (Kaygusuz Abdal)

Ulu ozanlardan ve Alevi yolu sürenlerlerin  böyle verilecek çok örnekleri var. O zaman Aleviler önce kendi sözlerini inkarla başlamalı. Cennet cehennem kavramlarına inanmalı ve yer yüzünde Allah’ın buyurdukları ile yaşamalı “Küfre” düşmemeli.

İnsanı Tanrı gören, Kâbe’si İnsan olan, Tüm insanlığa ve Doğaya bir nazarla bakan tüm yaşam gerekçelerinde VAZ GEÇMELİDİR!

Ali ve Ehlibeyt ayetleri kurandan çıkarıldı demekle bundan kaçamazlar. Kuranda baştan beri var olan bu kurallara uyarak Sivas, Çorum, Maraş, Dersim ve Kobane Katliamlarına Allah’ın emirleri ile katılmalı. Yukarda verdiğim bir iki örnek ayet Allah’ın Müslüman ümmetine verdiği EMİRLERDİR!

2)Alevi isyanları hep zulme karşı olmuştur. Bunun aksini iddia edecek bir tarih varsa BİZİ AYDINLATA BİLİRSİNİZ. Ali Allah’ın Kuran ile tebliğ ettiği emirleri harfiyen uyguladığı ve “Allah yolunda savaş” etmekten çekinmediği ortada. “Hakem” olayında Ali mızraklara kuran yaprakları asıldı diye kazanacağı savaşı bile kaybedip geri çekildi. Alinin ardılısı olduğunu söyleyen Aleviler, Kuranın ayetlerine riayet etmesi gerek. Alevilik de can alan DÜŞKÜNDÜR, başkasına kendi inancını dayatan ve zulmeden DÜŞKÜNDÜR sözlerini hiçe saya bilirse. ALİ’nin “hayber kalesi”ni okuyan, bir dönem bunla övünen Aleviler, bu olayın gerçeği karşısında böyle bir zulmü savuna bilir mi? sorduk mu hiç kendimize HAYBER KALESİNDE NE İŞLERİ VARDI? KAPIYI DEVASA BİR GÜÇLE KIRDIĞI İDDİA EDİLEN ALİ ORDA NE YAPTI? size kısa bir alıntı yapayım. Bilmeyen varsa sarsılmaya hazır olsun!

“Sahih hadislerde anlatılanlara göre, kaledeki çaresiz Yahudilerin eli silah tutabilenlerden 400-900 arasında bir erkek topluluğu öldürülmüş, 400-900 arası olduğu söylenilen Yahudilerin büyük çoğunluğu Hz. Ali tarafından katledilmişti. Ali o gün kafa kesmekten çok yorulmuş ve kafa kesme işlemi sırasında yorgunluktan sürekli olarak kılıç kullandığı kolunu değiştiriyormuş, Muhammed ise kesim işleminin yanına çadır kurdurmuş ve kesim işlemini gözlemliyormuş. Katledilen Yahudi erkekleri topluca gömülmüşler. Tüm silah tutabilen erkekleri öldürülen yahudilerin artık zenginlikleri müslümanların olmuş.”(Bkz. Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrîd-i Sarih Tercemesi, Ankara, 1985, Diyanet Yayınlarından, 2/299-310.) küçük bir açıklama: Hayber kalesi diye bilinen hikaye, tarih de Beni Kurayza katliamı olarak geçer.

Şuan kobane de gördüğümüz son Kuran emirleri doğrultusunda “Allah yolunda savaş” cihat edenler Alinin gerçek ardılıları ve İslam’ın ÖZÜDÜR.

Ayetler açık. İŞİD kuranın emrettiğini yaparak “Allah yolunda savaş da”.

3.Dersim, Sivas, Çorum, Maraş tamda “bulduğunuz yerde öldürün” diyen Allah’ın emirlerini yerine getirilmiş Müslüman pratiğidir.

Kobane de Ezdi, Süryani, Alevi, Kürt ve Türkmen katliamları da İslam’ın Özü olanların pratiğidir.

BİR NETLİK OLMAK ZORUNDA. İSLAMA BUNCA BEDEL ÖDEYEN BİR HALKIN İSLAMIN ÖZÜ YAPMAYA ÇALIŞMA ÇABALARINA DUR DEMEK ZORUNLU. GÖZ GÖRE GÖRE BUNCA BELGE BİLGİNİN ORTALIKDA GEZDİĞİ ZAMANDA KÖRÜ KÖRÜNE İNANDIRILMALARA KARŞI DURULMALI. ALEVİ YOL ERKANI SÖZLÜ GELENEKLERE DAYANA BİLİR. SADECE OZANLARININ DÖRTLÜKLERİNDE YATIYOR OLABİLİR VE BAZILARINA BU YETERSİZ GELEBİLİR. KİMSE BİZİ YİNE KANDIRAMAZ. İSLAM ORTA YERDE. BİLGİ BELGELER ORTA YERDE.

  1. İnsan ve doğa temelli olan Aleviler
  2. İnsanı Kâbe gören Aleviler
  3. Tüm insana ve doğaya bir nazarla bakan Aleviler.

Aleviler kendinden çok çok geri olan İslam’ın özü nasıl olur?! Bu yüzden Alevilik İslam’ın neresinde sorusu tersten sorulmalı İSLAM ALEVİLİĞİN NERESİNDE?!

İNANCIMIZA DÜŞMAN OLANLAR BİZİM NEYİN ÖZÜ OLDUĞUMUZU BİLİRKEN BİZİM BUNU GÖREMEMEMİZ NE ACI.

 

Haydar Ceylan 5 Temmuz 2015

ekmeği bol eyledik

acıyı bal eyledik

sıratı yol eyledik

geldik bugüne

ekilir ekin geliriz

ezilir un geliriz

bir gider bin geliriz

beni vurmak kurtuluş mu

kor olasın demiyorum

kor olma da

gör beni

Hasan Hüseyin Korkmazgil

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.