TANRININ GIZLI DILI

10364030_1603750119858286_8742232233891500507_n

Adem ile başlayan insan ile devam eden ve insan-ı kâmil olarak sona eren bu evrim macerası, bakın alevilik tarafından kendi özel diliyle nasıl ifade edilmiş. :

Şeriatte Adem oğluyum
Tarikatte Yol oğluyum
Marifette Kemal oğluyum
Hak-i-Katte Gök oğluyum
Atam gök anam yer
—Bektaş Ali Temel—

diyen bu felsefe, diğer taraftan, kendini adem soyuna bağlayacağına götürüp Şit (Ek: Kul Seyyid>>Naci-Güruh-u naci-ye. 73.millet) soyuna bağlayarak bir taraftan dünya yaşamının ve ademin yaratılmasıyla ilgili bilgi verirken diğer taraftanda Tanrının ve kainatın en büyük sırlarından birinin, insanın yaratılışının sırrınıda “Hak-i-Katte gök oğluyum” diyerek verir bize. İnsan gökten inen tanrısal bilinci, adem ise bu tanrısal bilincin kullandığı bedeni anlatır Hak-i-Kat’te!

Ali’nin neden şeriatte (yani birinci kapıda) Aslan iken en sonunda yani üst kapıda(hakikat kapısında) Allah olduğunun sırrı budur. Çünkü o yani ali, Şeriat ve Tarikat kapılarında iken doğayı, insanı, uzayı ve de Tanrıyı ona hak-i-kat ilmi sözleri ile anlatacak boyuta-frekansa kapı’yı açmamıştır daha. Dolayısıyla bu evrensel bilgilerin içeri girişi mümkün değildir henüz. Bunun mümkün hale gelebilmesi de ancak Ali’nin eğitim alarak şeriat okulunu bitirip tarikat’a, tarikatı bitirip marifete ve oradan da hak-i-kat’e ulaşması ile mümkündür.

—Süleyman Diyaroğlu, Tanrının Gizli Dili, Chiviyazıları[mjora]—

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.