ON İKİ İMAM ORUCU HAK MI

1508993_1603827459850552_7403213276318492668_n

 

ON İKİ İMAM ORUCU HAK MI?Bilgi karanlığa ışıktır, aydınlatır. Bazı insanlar kendilerine bir şeyler sorulduğunda bilmediği halde bilmiyorum demezler. Bilmiyorum demek onlara çok zor gelir. Çünkü o konuda bilgisi olmadığı için utanırlar. Fikir sahibi olmadıkları halde biliyormuş gibi davranırlar. Hani derler ya cahiller cesur olur. Cahil insan için yılların sorgulanmayan yalanı gerçekmiş gibi savunulur. Bir kez bilinçaltı olmuştur.

Bilinçaltı: kişinin beynine doğumdan itibaren yerleşmiş her türlü veri, değer ve tabunun; otomatik, yerleşmiş ve alışılagelmiş olarak uygulanması ve yerine getirilmesidir. Sorgulanmaz, değerlendirilmez ve düşünmesi yoktur. Sadece olan düşünce yerine gelir ya da getirilir.

Bilgi, bir hakikati deneyimlemektir, tecrübe etmektir ve özümsemektir. Bir hakikati deneyimlemedikçe ve tecrübe etmedikçe, o hakikatin manasına ve bilincine tam varamazsınız ve onun bilgisi sizde tam oturmaz. İşte o zaman atadan gelen birçok şeyi yanlış veya doğruluğunu sorgulayamazsın.
Olmayan birçok şeyi varmış gibi görürsünüz. Kral çıplak hikâyesini bilirsiniz.
Yaklaşık dört asırdır Aleviler on iki imamlar için 12 gün matem orucunu tutuyorlar. On iki imamlar ise Müslüman, Sünni oldukları için 30 gün ramazan orucunu tutarlardı. Alevilerin % 90’nı Kerbela olayı dışında on iki imamlar hakkında yeterince bilgi sahibi değiller.

On iki imamlar yaşamları boyunca hiç camiden çıkmadılar. Beş vakit namaz kılıyorlardı. 30 gün ramazan orucunu tutuyorlardı. Haca gittiler. Camide imamlık yaptılar. Camide vaaz verdiler. Şeriatı savundular. Şeriatın yayılmasında büyük pay sahibi oldular. Alevi inancı hakkında en ufak bir bilgi sahibi olmadılar. “4 Kapı 40 Makam” öğretisinin yanından bile geçmediler. Cemevi hiç görmediler. Müsahip tutmadılar. Eline saz almadılar. Deyiş söylemediler. Semah dönmediler. Eline, Diline, Beline sahip olmadılar. Kadına asla değer vermediler. Her biri ondan fazla evlilik yaptı. İmam Hasan 36 kez evlendi. Kadına saygı göstermediler. Kadınlara şeytan gözüyle baktılar. Şeriatı savunmayanlara yaşama hakkı tanımadılar. İktidar uğruna çok cana kıydılar. Alevi inancının varlığında bile haberi olmayan on iki cami imamı için oruç tutmak Hak mı?

Osmanlılar asimilasyonun önemli bir parçası olarak, on iki imamları, Alevi yolun takipçileri gibi gösterdiler. Şiilere ait on iki imam orucunu bir taktikle Alevilere mal ederek Alevileri İslam’ın içine çekerek Müslümanlaştırmaya çalıştılar. Ve bu noktada da son derece başarılı oldular. Aleviler 1500 yıllarında Osmanlı zulmünden kurtulmak için çıkış yolu aradılar. İran ile Osmanlılar savaş halindeydiler. Aleviler barbar Osmanlılardan kurtulmak için İran’ı Şah İsmail’i desteklediler. Amaç Osmanlılardan kurtulmaktı. Şah İsmail harekâtı Yavuz Selim güçlerine karşı başarısız oldu. Aleviler Şah İsmail’i desteklediği için çoluk-çocuk demeden kılıçtan geçirildi. Alevilerin Şiilerle inanç bazından asla ortak yanları yoktur. 1700 Yıllarından sonra katliamlarda sağ kurtulan Aleviler zoraki İslam’ı benimsemek zorunda kaldılar. 30 gün oruç tutan on iki imamlar adına oruç tutmak 1700’lerden sonra Alevilerin gündemine getirilmiştir. Ve bu yolla milyonlarca Alevi Sünnileştirilmiştir.

Asimilasyona hizmet eden her türlü zihniyetin karşısındayız.

“On iki imam orucu haktır” diyenlere sormak lazım.

Hallac-ı Mansur, Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Yunus Emre, Taptık Emre, Baba İshak, Börtlüce Mustafa, Tornak Kemal, Şeyh Bedrettin, Şah Kulu, Nur Halife, Şeyh Celal, Baba Zün’nü, Kalender Çelebi, Kara Yazıcı ve Pir Sultan Abdal on iki imam orucunu tutmadılar. Alevilikte on iki imam orucu diye bir şey yoktur. Çünkü Alevilerde imam olmaz. Alevilikte Pir, Murşit vardır. On iki cami imamı için oruç tutmak kendi değerlerine yabancılaşmaktır. Değerlerine yabancılaşan kendi kökleri üzerinde yükselmeyen Aleviler, bu güzel inancı yarınlara taşıyamazlar. Kendi kültürü olan Işık, Doğa, İnsan sevgisi yerine Arap barbarlığına saplanan Alevilik iflah olabilir mi? İflah olması da beklenilemez.

Tarih Alevilerden bir kez daha tekerrür istiyor. Bilge insanlarımızın yarattığı doğa ve insan eksenli Alevi inancını çölleştirmek isteyenlere karşı canı pahasına direnen, Pirlerimiz Hallac-ı Mansur, Baba ilyas, İshak, Börtlüce Mustafa, Tornak Kemal, Şeyh Bedrettin, Pir Şah Kulu, Nur Ali Halife, Şeyh Celal, Baba Zün’nü, Kalenderi- Hayderi, Nesimi, Pir Sultan Abdal, Seyit Rızalar gibi benzeri çıkışlarla yeniden dirilişler yaratarak, inancımıza sahip çıkmalıyız…
On iki imam orucu hak değildir. On iki imam orucu asimilasyona ivme kazandırıyor.
Barış Aydın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.