NEDEN GULBANG ? GULBANG NEDIR ?

GULBANG NEDİR. NEDEN GULBANG.
Gulbang.: gul= gül demek. Bang= çağrı demek. Gulbang gül ile güzel çağırmak demektir. Gulbang sunulur. Pir bize gulbang verir, sunar.
Gulbang sunulur.: Gül kokulu güzel sözlerle canlarımızın dilden dilekleri ( aşikar olan sölenebilen dilekler) gönlündeki muratların ( bu herkese söylenmiyen sadece o Canın kendi gönlünde sakladığı ve olmasını istediği bir Sırrı ve arzusudur. Onun için gönülden Muratları denir). İşte Sunmak yada vermek Canların istemlerini, dileklerini, arzularını Pirin veya Ehil Canın ağzında dökülen Gulbanglarla olur. Ayrıca her Can kendisi için, çocukları için, eşi için, sevdikleri için sabah gulbangı ile veya herhangi bir gulbngla arzularının yerine gelmesi için Güneşe dönerek, Semaya bakarak, bir Ziyareti veye Uluyu ziyaret ederken İstek ve Arzu Gulbangını sunar ki O Ulular, Evrenin Gücü Nuru, Kutsadığımız Ziyaretlerin gizli gücü bilsin duysun ona göre istemlere cevap verebilsin. Sen istiyeceksin verecek olan verir. ( Xweda= kendinden veren.) Hak demişiz kutsamış. sevgisini gönlümüzde toplamışız . Yoluna itikat ve ikrarla bağlanmışız. İsteklerimiz var, ver diyoruz herşey öyle kolay verilmez. HAK diyoruz. Sen çalışmadan her hangi birşeye ulaşabiliyormusun. Örneğin.: Bir işyerinde çalışıyoruz bir emke sarf ediyoruz. Bu emeğin karşılığı olarak bir Hakkımız doğuyor bu bizim hak ettiğimiz ücretimiz, maaşımızdır. Ne yaptık çalıştık Maaşımızı hak ettik. Biz bu kadar istemlerimizin yerine gelmesi içinde mutlaka bir emek harcamamız gerekecek. İşte oda Hakka ve İstemlerimize ulaşabilmemiz için çalışmalıyız. Bu çalışmalar çok çeşitlidir, her çalışmayı severek ve istiyerek yapmalıyız. Çalışmalarımızda haz duymalıyız. Sevmeden , istemeden, haz almadan yapılan işlerde sonuca varılmaz, hayırıda olamz. Burda önemli olan bazı kıstaslar vardır. Önce kendimizle barışık olmalıyız, kendi kendimizde razı olmalıyız. Kendi bedenimizle , ruhumuzla rızalık içinde olmalıyız. Bu olmadan hiç bir şey yerine oturmaz, doğru olmaz. Sonra evdeki canlarımızla birbirimizde razı olmalıyız. Buda hanenin huzuru, bereketi ve harmonisi içn çok önemli. Hanende / Evinde huzur yok ise. Yaptığın hiç bir işte huzur ve doğruluk bulunmaz. Daha sonra çevrenizle ve toplumla rızalıklı olmalısınız ( yani sen toplumda , Toplumda sende razı olması gerekirki herşey yerli yerinde gidebilsin.)
Dilden dıleklerimiz, gönülde muratlarımızın hasıl olması, yerine gelebilmesi için de çalışmalıyız. Hep çalış çalış da bu nasıl bir çalışma olmalı. Kazma kürek alıp yolmu yapacağız diyeceksiniz. Aynen biz bir yoldayız . Bu yol Hak yolu ( Reya Heq). Bu yolda herkes Kamil olup kemalete ermek için çaba sarf eder. Bu Çaba nedir. Bir yerden bie yere varmak için bir yola ihtıyacımız var. Yol yoksa. İistikametimiz bellidir işte o istikamete doğru bir yol kazma ve kürekle açıp yürüyecek hale getirir ve yürürüz. Bu yol yüzde yüzlük bir ağırlığı kaldırmaya bilir. Kaldırmasınıda beklemek gerçekçi olmaz. Biz bu yolda yürüyeceğiz, bizden sonra başkalarıda yürüyecekler. Fakat zaman içinde bu yol, rüzgarla, yağmurla ve Yolda yürümsini bilmeyan canlıların yürümesi ile yol bozulmuş olabilir. İşte arkada gelen Canlar yolda bozuk olan yerlerini tamir edrlerki Onlarında arkasında gelenler bu yolda hedeflerine , gidecekleri yerlere ulaşabilsinler. Sevgili Canlar demekki çalışmadan olmuyormuş. Yol yoksa yolu yapmak gerekir, yolda bozukluklar oluşmuşsa onları tamir edip, onarıp düzeltmek gerekir. Bunlar insanın hedefine ve istemlerine ulaşabilmesi için elzem olanlardır.
Yani kısacası unutulmuş kıyıa sıkıştırılmış gözükmeyen gulbanglarımız ortaya çıkarıp onların gösterdiği itikamete doğru çalışarak gitmek gerekirki İstremlerimize ulaşabilelim. Dünyayla Evreni dengede tutan ve onların hareketliliğini sağlayan , Evrendeki tüm varlıkların hareket halinde dönerken, evrimleşmek ve değişime uğramak için bir çalışma içinde olmuş oluyorlar. Bu everenin semahı dır. Bir çalışmadır bu çalişma evrenin evrimleşmesi içindir. Bütün Evren kendi istemlerine ulaşmak için çalışıyorsa.Öyle ise insanlarda çalışmak zorundalar. Doğruya ve gerçeğe ulaşabilmek için , İlim ve blilmle, deneyle çalışacak ki istemler yerine gelebilsin ve varılmak istenen yere varılabilsin.
Birde biz Canlar birer, birey olarak ne yapmamız gerekirki. İstemlerimiz yerine gelebilsin. Her an, her yerde bildiğimiz kadarı ile gerçeklere özeliklede Xızıra çağıracağız. Ben gerçeklerin ismini bilmiyorum öğrenmedim diyenlerimiz olabilir. Tabiki Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay amma gerçek bilgiye Gerçek Erenlerin isimlerine nasıl ulaşırım deerseniz bir bilgeye gidin o size gerçekleri anlatsın. Eğer bir İnanç tücarı sizi çağırırda gel ben sana öğretirim fakat bunun bir ücreti var derse o şahıstan sakın bir şey öğrenmeyin. Geçek yol önderleri bilge insanlar Canlar Hak yolu bilginleri. İnanç hizmetlerini ücretli yapmaz, yapamaz.
Tabiki biz doğru olmalıyız, kendi emeğimizle kazanmadığmız ve bize ait olmayana dokunmamalıyız. Çalışırken Rızalıkla çalışmalıyız, çalışırken vucudumuza eza etmemeliyız. Kendi ürettiğimizle yetinmesini bilmeliyiz, bir başkasının kazancıyla ilgilenmemelıyız. Bizi bizim rızalıkla kazandığımız ilgilendirir. Başkası başaksının olduğu için dokunamayız.
Dilimizle doğruları ve gerçekleri çağırmalıyız, başkasının arkasında konuşmamalıyız. Dilimzle bize güzellik ve topluma yarayışlı olacak işleri ve olayları anlatmalıyız.
Belimizle Rızalık ve yol erkana uygun yapmış olduğumuz ve ikrak verdiğimiz eş ve eşitimizle karşılıklı istemle birlikte olmalıyız. Bir başkası ile olmamalıyız. Bel doğal olarak nesillerin üremesi için kulanılmalıdır.
Canlar olarak bizler EDEB li bir yaşam içinde Hak Yolunun gereklerine ters düşmeden yaşarsak, Hak, Evren ve kamil İnsanın gösterdiği yolda her an her yerde Pirimizi, Xızırı, Evliyaları, Ziyaretleri ve Uluları anarsak.
Kendimiz, Yakınlarımız ve Canllarımız için sunduğumuz gulbanglardaki istemlerimiz, Arzularımız, Dıleklerimiz yerine gelmemesi içn bir engel kalmaz. Aşk ile. Sabah ve hanenizin Kapısını açerken okuyacağınız bir Gulbang sizin nefesinizle sunulur. Buda benim nefesimle tüm Canlara.:
Kendini Tende ve Canda var eden Hakın adıyla.
Bismi şah Bismi Şah, ya Hak Aşk ile uyandım. Yatrken sana gulbang sundum. Bana sağ selim sabahı verdin. Bu günde yaşayacığım için Aşk ile sana eyvalla ya Hak. Ya Xızır.Ya sabahın melekleri, ya yerin göğün sahibi, ya güneşin nurlu ışıkları. Günümüzü hayırlı eyle. Hayırlı işler nasip eyle. İşlerimizi yolsuzu pirsize düşürme. Çoluk çocuğumuzu sen koru ya Xızır.
Ya Hak bu sabah kapımızı hayıra açtım. Çoluk cocuğuma zihin açıklığı ver. Bizi kimseye muhtaç etme. Hanemeize berek ver, hayırlı ver. Ya Xızır dardakine, zordakine, bıçak altındakine yetiş dertlere deman ol, Fakir fukaraya umut ol.İstaklerine çare ol. Bizide de unutma , kapımızı aç hanemize misafir ol. Bizlere kol kanat ger koru. Gerçeğe Hü.
10 Ekim 2017 Berlin Ali Koçak

PİRİM XIZIR

Henüz Yer Gök Tufan Yok iken.
Güruhu Nacide , Sen Vardın.
Semayı Semaha Kaldırdın.
Yetiş Ya Xızır Pirim Xızır.

İlmi Leduna Elif yazdın.
Gizli Sırları Gizde Çözdün.
Dara Düşeni Darla Gördün.
Yetiş Ya Xızır Pirim Xızır.

Gılgamışa Suyu Sen Verdin.
Ona Yemyeşil Vaha Sundun.
Kızıl Atınla Dara Durdun.
Yetiş Ya Xızır Pirim Xızır.

Kuru Çirozu Suya saldın.
Uçan Kuşu havada Aldın
Canını Alıp Canlandırdın.
Yetiş Ya Xızır Pirim Xızır.

Erenlerin Yaşlı Pirisin.
Hak Yolunda Aşkla Yürürsün.
Candan Çağırana Gelirsin.
Yetiş Ya Xızır Pirim Xızır.
Seyid Oğlu Xızır Hak Aşkı. .
Gör Canevimde Sancıları.
Bir Sor Aşkınla yananları.
Yetiş Ya Xızır Pirim Xızır.

21 Eylül 2012 Berlin Ali Koçak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.