İMAM HASAN MAZLUM OLABİLİRMİ?

1508993_1603827459850552_7403213276318492668_n

İMAM HASAN MAZLUM OLABİLİRMİ?

İnsanlık tarihi, kahramanların tarihe vurdugu damgayla anılır. Bütün toplumların kendi kahramanları vardır. Kahramansız toplum yoktur. Toplumları bugünlere taşıyanlar kahramanlardır. Bütün toplumlarda kahramanların yaşam tarzları toplumların şekillenmesinde belirleyici olmuştur. Aleviler 1550 yıllarına kadar kendi kahramanları ile tarihin sayfalarında yer aldılar. Osmanlıların katliamlarına maruz kaldıktan sonra alevi kahramanlarının isimleri bir bir Osmanlı tarihinde çıkarıldıktan sonra aleviler yeni kahramanlarla tanıştılar. On iki imamlar.

Alevi inancın kahramanlarının yaşam tarzlarını belirleyen 4 Kapı 40 Makam öğretisidir. Bu öğreti alevilerin yaşam tarzınıda belirlemiştir. Eline, diline, beline sahip ol anlayışı bu inancın vaz geçilmez ilkesidir. 4 Kapı 40 Makam öğretisi ile donanan Pir’lerimiz kamil insan topluluğu oluşturdular. Kamil insanın terazisi ise vijdanıdır. Vicdan; His, duygu, inanç, kalple hissetme, İyiyi kötüden ayıran ve seçen bir yapıya sahip olan kalpteki gizli histir.

Aleviler on iki imamlarla tanıştıktan sonra yaşam tarzları da değişmeye başladı. Alevilikte tek evlilik esasken, birden fazla evlilik yapanları düşkün cezası verirken onlarca evlilik yapmış on iki imamlarla tanıştılar. Oniki imamları sahiplenme ile birlikte alevi inancının temel direği olan Eline, Diline, Beline sahip ol ilkesi ağır yara aldı. Birden fazla evlenenler düşkün ilan edilirken 36 evlilik yapmış, İmam Hasan alevilerin Pir’i oldu. 36 evlilik yapmış İmam Hasan ile Alevilerin yaşam tarzları birbirine zıt olduğu için zoraki sahiplenme eline, diline, beline sahip ol ikesi ağır yara aldı.

On iki imamlar müslüman oldukları için yaşamlarını kurana göre dizayn ettiler. Müslümanlıkta çok evlilikler normal karşılanırdı. Savaşta tutsak edilinen kadınlar cariye (köle) olarak da kullanılıyordu. Alevi inancı birden fazla evliliğide insanın köle olarak kullanılmasını red ederdi. Aleviler on iki imamları sahiplendikten sonra Kuran ile “4 Kapı 40 Makam” öğretisi arasında sıkığıp kaldılar. Teorik olarak “esas müslüman biziz” dediler pratik olarak alevi inancına göre yaşamaya devam ettiler. Gerçek anlamda ne alevi oldular nede müslüman.

İmam Hasan Mazlum olabilirmi?

Hz. Muhamedin ölümünden sonra Ali’den önce Ebu Bekir, Ömer ve Osman Halifelik yaptılar. Ömer ve Osman öldürüldüklerinde onların çocukları Halifelik talebinde bulunmadılar. Halife olabilmek için yasalar gereği Vali olması gerekirdi. Aynı zamanda Medine din şurası ile ordunun desteğini almak zorunda. Ömer ve Osman Halife tahtına otururmadan önce Şam valisi (genel Kurmay) idiler. Ali öldürüldüğünde ise Şam valisi Muaviye idi. Muaviye 20 yıl İslam ordusunun genel kurmaylığını yaptı. İslamın yayılmasında Halifelerden çok Muaviye’nin payı olmuştur.

Ali Halife iken Muaviye Şam (Genel kurmay başkanı) valisi idi. İmam Hasan ise Küfe’deki cami’de imamlık yapıyordu. Ali Ramazanın 19. günü sabah namazını kılarken, Köle Abdurrahman B. Mülcem tarafından öldürüldüğünde daha cenazesi yerde iken İmam Hasan bunu fırsat bilip, Ordunun, Valilerin ve Medine din şurasının onayını almadan kendisini halife ilan etmesi Arapların tepkisi ile karşılandı. İmam Hasan’ın kadınlara düşkünlüğü 36 evlilik yapması Araplar tarafında da benimsenmiyordu. Araplar İmam Hasanı sevmiyorlardı. Bazı kaynaklara göre Ali öldürülmeden önce Küfe halkına çağrıda bulunarak İmam Hasan’a kız vermemelerini söylemiş.

İmam Hasan kendisini Küfe’de Halife ilan ettikten sonra Genel Kurmay olan Şam valisi Muaviye bu kararı tanımaz. Halifeliğin kendisinin hakkı olduğunu açıklar. Muaviye Halifeliğini ilan ettikten hemen sonra sırayla Ordu, Valiler ve Medine din şurası (bakanlıklar) Muaviyeyi desteklediklerini açıklar. Muaviye İmam Hasan’a elçi göndererek kendisine biat etmesini ister. İmam Hasan Muaviye tepki gösterir. Bunun üzerine Muaviye orduya Küfeyi kuşatma emrini verir. İmam Hasan Mısır valisinde kendisini desteklemesini ister. Mısır valisi Ali tarafından atanmıştı. Mısır valisi İmam Hasan’a islam yasaları gereği Halifelik Muaviyenin hakkı olduğunu Muaviyeyi desteklediğini açıklar. Küfe halkının büyük çoğunluğuda Muaviyeyi desteklediğini açıklar. İmam Hasan kaybedeceğini anlayınca geri adım atar. Muaviye elçi gönderir. Şartları olduğunu söyler, bu şartları kabul edersen kendisine biat edeceğini söyler. İmam Hasan’ın Muaviye’den istemiş olduğu ve Muaviye’nin kabul ettiği şartlar şunlardır:

1. Halifelik Muaviye’ye verilecek.
2. Muaviye’nin ölümünden sonra halifelik Hasan’a verilecek.
3. Ali’nin çocuklarına ve mal varlığına dokunulmayacak.
4. Her yıl Hasan’a 55 bin dirhem ödenecek.

Böylece halifelik tahtına kan dökülmeden 661 yılında 20 yıl boyunca Şam valisi olan, Hz. Muhammed’in kaynı Muaviye halifelik tahtına oturur. İmam Hasan Küfede camide toplanan halka seslenerek Halife Muaviye’dir Muaviye’ye biat ettiğini açıklar. İmam Hasan artık küfede kalamazdı. Küfe halkı onu sevmiyordu. İmam Hasan Medine’ye dönmeye karar verir. Bu karar eşleri arasında büyük tartışmalara yol açar. İmam Hasanın 36 eşinden bazıları Medine’ye gitmeyi ret ederler Küfede kalırlar. İmam Hasan 19 eşi ve çocuklarını yanına alarak baba ocağı Medine’ye döner. İmam Hasan Medine’ye döndükten sonra Halife olabilmek için Muaviyenin ölümünü beklerken, 670 yılında 28. eşi Cude tarafından zehirletilerek öldürülür.

İmam Hasan hurafecilerin söylediklerin aksine kahramanca savaşıp şehit olmadı. İmam Hasan’ın öldürlmesi alevilik veya sünnilikle bir alakası yoktur. İmam Hasan Bir cami hocasıdır. İmam Hasan 28. eşi Cude tarafında öldürüldü. İmam Hasan’ın yaşamı kurana ve şeriata yasalarına göre dizayn etmişti.

İmam Hasan alevi inancına göre mazlum değildir. Eline, diline, beline sahip olmamış, 36 evlilik yapmış, bunların çoğu çocuk denecek yaşta iken o masumların günahına girmiş, Muaviye ile pazarlık yapmış. Muaviye’ye biat etmiş, İmam Hasan masumdur demek için vicdanlınıza kilit vurmanız lazım. 4 Kapı 40 Makam öğretisine göre 36 evlilik yapmış İmam Hasan düşkündür. Düşkün birine mazlum ve alevi Pir’i demek alevi inancına hakarettir.

Aleviler on iki imamları sahiplendikten sonrada bir daha toparlanamadılar. Her ağaç kendi kökü üzerinde yeşerir. Alevilik 4. Kapı 40 Makam öğretisini içseleştirmiş, Eline, diline, beline sahip olmuş, hak yememiş, zalimlere biat etmemiş, Gelin canlar bir olalım diyen Pir Sultan’ların. Yarin yanağından gayrı her şey ortak diyen Bedreddinl’erin, Enel Hak diyen Hallacı Mansur’ların yoludur.
Barış Aydın Devamını Gör

2 Comments

  1. Ben de aleviyim fakat sizin benimsediğiniz alevilikle alakam yok siz aleviliği felsefi bir olgu olarak ele alıyorsunuz alevilik ehlibeyt yoludur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.