ALİ’NİN ALEVİLERDEN SAKLANAN YÜZÜ

10991151_1607619692804662_5687486968433927787_n

ALİ’NİN ALEVİLERDEN SAKLANAN YÜZÜ

Alevi halkı Osmanlı Safavi çekişmelerinde sünni islamın baskıları ve devlet katliamları nedeniyle bu baskıdan kurtulmak ve Osmanlının hakimiyetini kırmak için için şii müslüman Ali taraftarlarıyla işbirliği yaptılar. Bu dönemde Safaviden gelen din önderleri Alevi halkına şii propaganda yaptılar. İlk ehlibeyt ile Alevilerin tanışması bu dönemdedir. Bu ittifakın başarısız oluşu Alevi katliamlarını arttırmış Aleviler zülünden kurtulmak için İslam Ali taraftarı safında takiyye yaparak sözde islamı kabul etmişlerdir.
Peki Aliyi görmeden tanımadan onu sözde önder kabul etmek ne kadar doğruydu. Halkın büyük bir çogunluğu okuma yazma bilmeyen çiftçilerdi. Din önderleri onlara ne söylediyseler aynen kabul gördü. Ayrıca devletin bir taraftan Alevileri islama bağlamak için yapılan takiyyeyi destekliyordu.
Alevi dini Şii lideri Ali’yle hiçbir benzerliği olmadığı gibi Ali’nin yaptıkları Alevilikte düşkünlük sayılır. Peki nedir bunlar: kendi iktidar çıkarları için kendinden olmayana zulm etmek, öldürmek. Sözde Allah’ın kelamını yayıyoruz adı altında halk kılıçtan geçirildi, mallarına el kondu kadınlar kızlar cariye ganimet diye paylaştırıldı. Bu olaylara Ali öncülük ederek savaşlarda ilk kanı o akıtmıştır. Ayrıca din değiştiremeyen yahudiler ise Ali tarafından kelleleri kopartılmıştır. Benikurayza katliamı buna örnektir. Peygamberin bolca cariyesi olduğu gibi Ali’nin de bolca cariyesi vardı. Cüppeli hoca 18 tane cariyesi olduğunu söylüyor. Alinin 8 tane eşi vardır bunlardan 14 erkek 18 kız çocuğu olmuştur. İşin ilginç yanı ise ganimet olarak alınan cariyeleri sözde nikah bile kılmadan onlarla her türlü ilişkide bulunmasıdır. Ali’nin cariyelerden dünyaya gelen kız çocukları şunlardı: Ümm-ü Hani, Meymune, Zeyneb-i Suğra, Ramlet-us Suğra, Ümm-ü Kulsüm-ü Suğra, Fatıma, Emame, Hatice, Ümm-ül Kiram, Ümm-ü Seleme, Ümm-ü Cafer, Cemane ve Nefise. Bu kızlarıda çocuk sayısına eklersek hayli geniş bir aile oluyor smile ifade simgesi
Alevi dininde çok eşlilik iyi gözle bakılmadığı gibi bir aileyi kılıçtan geçirerek çocugunu sex kölesi haline getirmek değil bir öndere insan olana yakışmaz. Arapların iktidar mücadelesi Yavuzun safavi ile mücadele için Mısırdan hilafeti getirip islamı devlet dini ilan etmeseydi Ali’nin dünyadaki varlığından Alevi halkı haberdar olmayacaktı.
Onca söylenen güzel sözler sadece Alevileri islama yakınlaştırmak içindir. Arap önderlerinden Alevilerin örnek alacağı bir olay yoktur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.