ALEVİLİKTE KİRVELİK!

ALEVİLİKTE KİRVELİK!

Alevi İnancında Kirvelik’in tarihi uzun yıllara dayanılır. Özel mülkiyetin ortaya çıkışıyla birlikte diğer doğal dinlerde olduğu gibi Alevilikte de kırılmalar yaşandı. Alevilerde kabileler, boylar, aşiretler arasında mal mülk bölüşümünde önemli sorunlar yaşanıyordu. Bazen de kız kaçırmalar çatışmalara yol açıyordu. Alevi toplumu büyük yara alıyordu. Sorunlar çoğalıyordu. Aleviler inançları gereği var olan sorunlarını dışa yansıtmazlardı. Sorunları çözmek için de “halk mahkemeleri” dediğimiz “Cem Meclisleri” görevliydi. Kavgalılar, dargınlar, küs kalmış kişiler Cem Meclislerine çağrılır, sorunlar ele alınarak tartışılır, çözümü için alınan kararlar taraflara iletilirdi. Cem Meclisinde alınan kararlara uyma zorunluluğu vardı. Böylece kişiler, kabileler, aşiretler bir daha düşmanlıklar yapmamak, dost kalmak için, yemin verir, ikrarı alınır, dara kalkarlardı. Cem Meclisinin aldığı karara uymayanlar sürgün dâhil çeşitli cezai yaptırımlar uygulanırdı. Buna rağmen bazen düşmanlıklar sonlandırılmazdı.

Kirvelik kurumu, kabileler ve aşiretler arası çatışmaları önlemek ve bunun önüne geçebilmek için oluşturulan bir kurumdur. Aileler arasında küçük çocukları birbirlerinin peşlerine vererek sünnet ettirdiler. Kabileler ve aşiretler arasında dostluklar başlattılar. Kirvelik, müsahiplikte olduğu gibi, yakın akrabalardan yani aynı kabileden uygun görülmedi. Kirvelik, aşiretler ve kabileler arasında karşılıklı çaprazlama uygun görüldü. Kabileler ve aşiretler arasında düşmanlıklar sonlandırılsın, dostluklar geliştirilsin diye kirvelik kurumu oluşturuldu. Akıllıca uygulanan kirvelik kurumu sayesinde kabileler ve aşiretler arasındaki çatışmalar önlenmiş, dostluklar gelişmiş, bu dostluklar nesilden nesile devam ettirilmiştir.

Alevilikte; kirvelik, müsahiplik oranında kutsaldır. Kirve seçilirken çok titiz davranılır. Aileler aralarında birbirlerinin ikrarını sürdürebileceklerinden emin olduktan sonra, ailelerin tamamının rızalığı alındıktan sonra kirvelik seçilir. Kirvelik küçük yaştaki erkek çocukların sünnetiyle bir merasim düzenlenerek başlar. Kirve olan aileler arasında da tıpkı müsahiplikteki gibi kirve çocukları kardeş olurlar. Bundan dolayı kirve çocukları arsında evlilikler olmaz.

Kirvelikte akraba evlilikleri olur mu?

Alevilik bir doğa dini olduğu gibi aynı zaman da bir akıl dinidir. Akılla mantıkla bağdaşmayan her hangi bir şey Alevilikte kabul görmez. Semavi dinlerde ise bunun tersi yaşanılır. Kutsallık insan için değil, tanrı içindir. Akıl ve mantık aranmaz. İnsan sevgisi yerine tanrı sevgisi vardır. Semavi dinlerin kitaplarında İnsanın yaşamını zorlaştıran o kadar birçok şey vardır ki, “tanrı böyle istedi” diye kutsal sayıldı, sorgulanmaz.

Alevilikte “La Mekân yoktur” var sayım yoktur. Alevilikte var olan şeye inanmaktır. Yok yoktur. Var olan her şey gerçektir. Günlük yaşamında, İnsan yaşamında karşılığı olmayan hiçbir şeyin karşılığı Alevilikte olmaz. İnsani olmayan her şey Aleviliğe yabancıdır. Günümüzde bile Semavi dinlerde kabul gördüğü İnsani olmayan, birçok şeyi Aleviler on binlerce yıl önce ret etmiştir. Toplumun yarısını oluşturan kadına bakış açısı bunlardan bir tanesidir.

Günlük yaşamda pratikte karşılığı olmayan bir şeyin, Alevilikte de karşılığı yok demektir. Kirvelikte akraba evlilikleri, aşiretlerin tarihine baktığımızda kirvelerin dışında akraba evlilikleri bütün aşiretlerde yaşanmıştır, yaşanıyor. Yaşanması da gayet doğaldır. Kirvelikte akrabalar arasında evlilikler yapılmaz söylemi gerçeği yansıtmamaktadır. Tarihe baktığımız da Anadolu’da yaşayan Alevi toplumu bir kaç aşiretten meydana gelmiştir. Kirvelikler aşiretler arasında olduğuna göre o zaman aşiretler arası evlilikler olmaması gerekirdi.

Alevilik hurafelerle dizayn edilecek bir din değildir. Akla mantığa aykırı olan her şey Aleviliğe de aykırıdır. Kirvelerin ve müsahiplerin çocukları kardeş sayıldığından dolayı Kirve ve müsahiplerin çocukları arasında evlilik olmaz. Onun dışındaki “akraba çocukları da evlenemez” söylemi kulaktan dolma söylem olup asla gerçeği yansıtmamaktadır.

Barış Aydın

10 Comments

 1. Çok yakın Aile olmadığı sürece (amca kızı veya oglu), birbirini seven gençlerin evlenmesinde sakınca yoktur.
  Yakın aile içi evlilikler de doğacak çocuklarda genetik sakatlıklar olur. Bu nedenle uygun değildir.
  Kirve veya Musahip çocukları normalde yakın aile olmaz, kardeş gibi birlikte büyüyebilireler fakat bu kardeşlik genetik değil semboliktir.
  O nedenle birbirini sevip istiyorlarsa evlenmelerinde sakınca yoktur.

 2. Amcanın kivrasının kızıyla konuşuyordum ve ilişkimiz bu yüzden sonlandırıldı sizin düşüncenizi alabilirmiyim

 3. Direk yakın aile değilseniz, (kirvelik veya musahiplikten dolayı) evlenmenizde hiç bir sakınca yoktur.. Yakın aile evliliklerinde dogacak çocuklarda genetik bozukluklar olur bu nedenle evlenmeleri uygun değildir..

 4. Merhabalar ben ve bir kız birbirimizi seviyoruz ama kızın anne tarafıyla bizim baba tarafı kirveler ve dedelerden kalma bir ikrar var bu durumda evlenmemizde bir sorun olurmu cevabınızı bekliyorum saygılarımla

 5. Kivreliği erkek çocukların sünnet edilmesi olarak algılıyorsanız, bundan tamamen vazgeçmek gerekir.
  Bazı bölgelerde Kirivrelik ve Musahibpli aynı yanı YOL kardeşliği olarak algılanmakta.. DAB olarak biz buna ”YOLDAŞLIK” diyoruz.
  ”Yoldaşlık erkanı” Karşılıklı rızalık olduğu sürece,, birden çok aile yoldaş olabilir…

 6. Kirvelikde aile dışına çıkılabiliniyormu
  Yani biz kirvelik teklif ettıik ama onların kirveleri var ve aslı’nda dışına çıkmam istemiyorlar

 7. Kivre / musahiplik eskiden oslan sosyal bir kurumdu, bugün bunun bir işlevi kalmamıştır.. Yakın aile bireyleri arasında evlilik sakıncalıdır, olacak çocuklarda genetik bozukluk sakatlık vs. yaratır… (Kivre / musahipler genelde yakın aileden olmaz dolayısı ile, kivre çocuklarının evlenmesinde genetik olarak sorun yaşanmaz.)

 8. Benim bir sorum olacak.
  Benim yigenim kivrenin yigeniylw evlenebilirmi.. Erkek kivre ise kivrenin esi bayan kivre olmuyormu kadin kismi kivre sayilmiyormu

 9. 1. Bilimsel olarak 1-2-3 derece yakın akraba evlilikleri sakıncalıdır, çocuklar sakat doğar.. Akrabalık ne kadar yakın olursa sakatlık o kadar artar.

  2. Alevilikte kirvelik veya musahiplik, sosyal bir kurumdur, normalde yakın aileden, kirvelik veya musahip seçilmez. Musahip Kivre çocukları birlikte kardeş gibi büyüdüğünden bir biri ile evlenmeleri çok nadir görülür.. Birbirlerini seviyorlarsa Aslında evlenmelerinde sakınca yoktur..

  TEMEL KURAL EVLENENLERİN YAKIN AİLE OLMAMASIDIR..

 10. Kıvra evlili oluyormu direk senin kıvran deyil. Amcanın kıvrasını amcadını oğlınun çocu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.