Alevilik, YOLU İSLAM DEĞİL, kamili insanlık yoludur.

10358693_1603748936525071_2223864403654693866_n

Alevilik, YOLU İSLAM DEĞİL, kamili insanlık yoludur.

Bu YOL,, İSLAM’ın >> 1- ALLAH 2- Peygamber MUHAMMED 2- Halife imam ALİ,, anlayışını RED eder.
1. Aleviliğin tarı anlayışı >> Huri pazarlayıcısı İSLAM Allahı değildir..
Vahdeti mevcut varlığın birliği (4 kapı da, hava ateş su topraktan Candır) insandır Enel Haktır.

2. Aleviliğin Peygamber anlayışı yoktur. >> İslam Peygamber Muhammed, Kırklar cemine ( git peygamberliğini ümmetine yap diye) ceme alınmamıştır..
40’lar cemindeki Muhammed hizmetçi (hadümül-fukara) Muhammetir.
3. Alevilikteki ALİ kültü, İslam Halife imam ALİ değildir. İmam Ali bilinen İslam şeriatının tüm kuralarını yerine getirmiştir. (Alev-İliğinde hiçbir kuralına uymamıştır.)

NOT: Alev-i kelimesi ALİ’den gelmez, Farça Kürtçe Türkçe, ocak ateşten çıkan ’’ışık’’, ALAW, ALEV, IŞIK’ tan gelir. Işık güneş enerji kültü ile ilgilidir. Anadolunun kadim halkı LUV’iler LUY LYS LIGT LUX vs. hepsi birçok dilde ışık Alev demektir.

EVET 2 AYRI ALİ kültü vardır.
1. İslami Şii. Hz. Ali kültü.
2. Alaw-i, Alu-Luvi, şem şema Cem-şıh ışık kültü. (Cem kelimesi bir birlik olmanın dışında köken olarak Şaraba düşen ışık anlamındadır)

BİMİ-ŞAH, ŞAHı-Merdan: Kelimeleri Alevilikte TANRI adı yerine kullanılır. Ve Pir Sultanın deyişlerinde çokça geçen ‘’ŞAH’’ kelimesi de,, TURNA kuşu da, IŞIK GÜNEŞ kültü ile ilgilidir. Merdan yiğit güçlü, dönenen hareket devriye eden anlamındadır.

‘’’Karanlığa Meşale olanlar, Kendi küllerinde yeniden doğarlar’’.. Pir Sultan’ın sözüdür)
Alevilikte TURNA kuşu mitolojik ’’ANKA KUŞU’dur’’ Googelde ‘’Anka Kuşu Kül’’ yazın RESİMLERE tıklayın.

Hazreti Şah’ın avazı
Turna derler bir kuştadır
Asası NİL deryasında
Hırkası Bir derviştedir.
(pir sultan)

HAZRETİ > sayın, büyük, değerli,,,
ŞAH > en büyük, en güçlü kıral, en güçlü güneş ışık.
AVAZ > güçlü ses, mesaj
TURNA > Kuş, uçmak, özgürlük ruh, küllerinden yeniden doğan Anka kuşu, vs..
ASA > Ölçü birimi, (bir çeşit metre) Alevi cemlerinde Gözcünün elindeki ‘’erkan değneği’’, Çobanların ‘’Peygamberlerin MUSA’nın asası vs.) Pirlerin uluların elindeki, güç, dayanak yol gösterme sembolü.
NİL DERYASI > Mısır’da bir ırmak, tarihte bir çok İLK insan türü ortaya çıkmıştır, bildiğimiz bugün yaşayan bizlerin, DNA’sı, yaklaşık 40 bin yıl önce, Afrika ortalarından NİL nehr boyundan dünyaya yayılmıştır.
HIRKA > İnsanların sıcak ve soğuk vs. korunmak üzere üzerlerine giydikleri elbise. İnanç vs. boyutta yol ulularının makamını belirten, elbise.. vs.
DERVİŞ > Bilge insan, inanç önderi filozof vs..

En az 8 bin yıl eski bir,, MISIR yaradılış/varoluş mitolojisine gör, İBİS ANKA TURNA benzeri bir KUŞ. Daha Dünya Alemin bir balçık DERYASI olduğu bir dönemde, yıllarca gök yüzünde dolanır konacak bir yer arar.. Sonunda bir sabah seher vakti, Nil deryasında PİRaMİT şeklinde 4 köşeli bir taşın tepesine konar.. Ve avaz avaz VAR- oluşunu haykırır… Sesi nidası Piramidin 4 köşesine hava ateş su toprağa işler iner, Ve DEVRİ-ALEM Canlı hayat yaşam başlar.. 4 unsurda da yükselen devrini tamamlayan (ölen) Anka Kuşu Turna olup küllerinden DEVİR edip PİRaMit taşının başına yeniden gelir vs..
Alevilikte 4 kapı = 4 Unsur Hava Ates Su Topraktır ve 5’ci unsur CAN’dır. Alevi cemlerinde meddana serilen postun 4 köşesine 4 kapı selamı niyazı ve son 5.ci olarak ta postun ortasına,, Cemi cümle canlar ışkına aşkına diye niyaz ediliri..
((Ayrıca Cemlerde uyandırılan DELİL (mumda) 4 kapıda Canı simgeler.. Mumu yakan delili uyandıran CANdır, HAKTIR. Sıcak soğuk HAVA,, Yanan parlayan Alevi IŞIĞI dalgalandır, Nurettin Eriyen SIVI YAG SU,, mumun gövdesi materyal Toprağı simgeler.)))

ŞAH-RA: Eski Mısırda güneş ışık ’’RA’’ tarı inancı vardır. Gökyüzünü yıldızları izleyip, 12 burcu 365 günlük ‘’Güneş takvimini’’ buldular.. 12 Burca, 12 ulu tanrı dediler ve (12 kıral firavun adını verdiler).. Bu 12’de birisi, Ölçüp biçmenin TERZİLERİN PİRİ,, PİRaMİT’lere temel olan ‘’altın ölçü’’ ve ‘Pİ’ sayısını,, ve mısır yazısını bulan, Bilim tanrısı, Hermes, Throt’tur, Alevi deyişlerinde bu İDRİS nebi diye geçer..
12 ulu Mısır tanrısının her birinin başında bir hayvan resmi vardır. Hermes İDRİS nebinin başında, ANKA veya TURNA türü olan İBİS resmi vardır. (Kuş kanat uçmak, genelde bütün inançlarda RUHU temsil eder.)
Gökyüzünü böyle yakından izleyen Eski Mısırlılar,, Uzayda İnandıkları güneş tanrısı ‘’RA’dan’’ daha büyük güneş ışıkların olduğunu tahmin ettiler, ve ORİYON yıldızlar topluluğu içinde gördükleri en parlak yıldıza ‘’ŞAH’’ ŞAH-RA büyük ışık büyük tarı adını verdiler. ((Bugün Mısırdan uzanıp kuzey Afrika’yı kaplayan SAHRA çölünün adı/ismi buradan gelmektedir.))

ANADOLU >> Güneş Işık ülkesi anlamındadır,, aynı zamanda toprak ANA tanrıçalarla dolu bir bölgedir.. Üsteki deyişte Derviş hırka giydiren onları Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlık diyen,, Kadı erkek eşit diyen,, Anadolu’ya gelip KADIcık ANADAN el alan, PİR Hace Bektaş Velidir.. Pir Hace ve Veli kelimesi bilge uzman yol gösterici anlamındadır. Bektaş, sağlam güvenilir yoldaş ve aynı zamanda bektaş sembolik olarak 5’taş BeşTaş, 5 unsurla ilgilidir.. Ayrıca Alevilikte 5ler,, ‘’ EL’’ beş parmak vs. de Hava Ates Su Toprak Can, (varlığın birliği) 5 unsurla ilgilidir.

Alevi Bektaşi Kızılbaşlıkta ‘’SIR’’’ Sırı Hakikat diye saklanılan,, Bu yolun İslam’la semavi dinlerle ilgisi olamadığı.. Kendine özgü kadim doğayı, insani, bilimi KUTSAYAN bir inanç öğretisi olduğudur.
Bu ve benzeri SIRları saklayarak Alevilik yolunda çıktı.. İslam’ın kuyruğuna takıldı, Bir adım da yol alamadı… Tam tersine artık bu ‘’sırlar’’ açıklanmalıdır,, BİLİM IŞIĞI bu yolu aydınlatmalıdır.
Feramuz Acar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.