ALEVİLER İSLAMİ EYLEM VE SÖYLEMLERDEN KURTULMALIDIR..

SEVGİLİ ALEV-İ CANLAR, DEĞERLİ YOL’DAŞLAR. (Feramuz Acar)

Müslümanlık İslam Aleviliğin kural kaidesine yol erkânının uyuyor mu ? Hayır.
Sazlı, sözlü, semahlı, kadınlı erkekli, lokmalı demli vs. cem tutuyor mu ? Hayır.
Aleviler İslam’ın şartlarına Allah Peygamber kuran, kural kaidelerine uyuyor mu? Hayır.

Alevilik semavi-din-İslam’dan ayrı kendine özgün felsefi doğal bir inanç öğretisi midir ? Evet.

1500 Yıllarında Sunni Osmanlı ile Şii Sefavi devleti arasındaki savaş ve sonrasında, Aleviliğin içine bazı Şii İslami unsunlar girmiş midir ? Evet.
Ogün bugündür, Devlet Alevileri İslamlaştırmaya çalışmış, ve/ya Aleviler kendilerini devletin, İslam’ın şeriden korumak için, Allah Muhammed Ali 12 İmam Ehlibeyt Kerbela gibi söylemler semboller arkasına kendilerini gizlemiş, bu yönde bir Hz. Ali kültü, algısı sonradan oluşturmuş mudur? Evet.

İslam halifesi hz. imam Ali dışında başka bir “batini” Ali’mi var nerede ne zaman yaşamış. Bu batini hz. Ali maddesel bir varlık, atom element mi, bilimsel kaynağı var mı? Hayır.
Hadi diyelim sen bu batini Ali’yi HAK varlık “sahı-merdan” yaratıcı enerji güç olarak adlandırdın, Allah Muhammed 12 İmam Ehlibeyit Kerbela İslamı niye birlikte anıyorsun?

Muaviye Ali , Yezit Hüseyin Kerbela dvası, İslam’da halifelik kavgası mıdır? Evet.
İslam’ın halifelik kavgasında taraf olmanın, Alevilere bir faydası var mı? Hayır.

Peki bu İslam perdesi sembolleri arkasına saklanmak, Alevilerin katliamlara uğramasını ve asimle olmasını engellemiş midir, eğeleyebilir mi ? Hayır.
Allah Muhammed Ali İslam’ın kurucuları yayıcıları değil mi ? Bu İslami söylem eylem semboller Alevilikle çelişiyor mu ? Evet.

Aleviler İslam Müslüman olmadığı, hiç bir kuralına uymadığı halde bu söylem ve eylemlerden dolayı dünya alemde Şii İslam’ın bir alt kolu olarak görülüyor mu ? Evet.
Alevilikte bu İslami söylem eylemler devam ederse, Alevilik daha da İslam’a asimle olup yok olur mu ? Evet.

Peki Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlık diyen Alevi yolu, erkanlarının bu İslami söylem eylemlerden arındırılmasının Aleviliğe bir zararı olur mu, Hayır.
Alevilik din İslami eylem söylemlerden arınırsa, Aleviliğin öz evrensel tüm insanlığı canlıları kapsayan kucaklayan değerleri öne çıkar mı. Evet

Alevilik tüm varlığı ve insanı hak bilmesi bilime, sevgiye, doğal çevreye, toplumsal paylaşıma önem vermesi
72 milleti bir görmesi, haksızlığa zulme sömürüye karşı duruşu ile bugün ve yarınlarımıza da ışık tutacak bir felsefi inanç mıdır Evet. Fakat bu din İslami söylem eylemlerden dolayı yol erkan uygulamada köklü bir reform/devrim zorunlu mudur ? Evet.

Alevilik daha bilimsel doğal ve toplumsal paylaşımcı barış sevgiye dayalı kamili insanlık yolunda ilerlermiş olsa, dünyada çağdaş daha pozitif bir imaj kazanır. Evet.

Peki Alevi yol erkanından bu Din-İslami eylem ve söylemlerin kaldırılmasının önündeki engel devlet midir, İslam dini midir, böyle bir engel olma hakları imkanları var mı? Hayır.

Eyy Aleviler böyle öğrenmiş, böyle inanıyor, bu değişmez değiştirilemez, peki bu doğrumu ? Dün insanlar dünyanın düz olduğuna inanıyordu, bugün yuvarlak olduğunu biliyorlar mı?. Evet.
Bu dünya alemde değişmeyen bir şey var mı ? Hayır.. Yani Alevi yol erkanında da köklü bir değişim yapılabilir.

İster batini ister zahiri ne manada olursa olsun, sen cemlerde erkanlarda, Allah Muhammed Ali Kerbela diye bağırıp çağırdığı sürece, dünya Alem seni (Kendine özgün Alev-i değil) İslam Müslüman olarak görecek, resmi kurum olarak ta öyle tanıyacaktır.

HÜÜÜ GERÇEĞİN DEMİNE DİYEN SEVGİLİ CANLAR..

Alevi toplumu kurumları olarak hiç ayrım yapmadan, bir geçeği görmeliyiz.. 4-500 yıldır kendimizi korumak adına Takiye yapıyoruz diye, İslam’a asimle olmuşuz, bilim yolundan çıkmışız, araştırıp sorgulamadan körü körüne inanır hale gelmişiz, kendimizi aldatmışız, yanlış öğrenmişi, öğretilmişiz. Eksiği yanlışı hatayı görüp düzeltmek büyük erdemliktir.

Birbirimize nara atıp, gönül kırmanın bir anlamı yok, 500 yıllık bir asimilasyonu 3-5 yılda kıramayız fakat, bir
10 yılda beklemenin anlamı yok. Aleviler İslam’a camiye kayar diye çekinmenin de bir anlamı yok, giden zaten gitmiş, kalanlarda bu güne kadar camiye uğramamış, bundan sonra gitmezler.

Duyarlı Alevi dede/ana Pirleri, kurum yöneticileri yazar çizerleri sanatçı aşık/zakirleri başta olmak üzere (Alevi tolumu olarak) öncelikle bu gerçekleri görüp kabullenmeliyiz, kırılıp dökülmeden, birliğimizi koruyarak birlikte gereğini yapmalıyız.

Gereği: İleri gelen birkaç Alevi pirleri yazarları yönetici ve sanatçıların ortak bir A4 bildiri açıklama yayınlayacak, bir kaç TV programı yapacak. Derneklerde toplantı seminerler yapılıp, Alevi toplumuna gerçekler anlatılıp, genel kurullarda vs. karara bağlanacak. Mümkün olduğunca kısa sürede, Alevi yol erkanı içindeki bu Din-İslami eylem ve söylemlerden kurtulacağız. Alevi toplumunun tabanı buna hazırdır. Yöneticiler ve dedeler bir an önce kendilerini bu değişime hazırlamalıdır.

Alevi yol erkanından çıkarılması gereken toplam 40 eylen söylemdir.
DİN Mezhep Tarikat İbadet, Allah İslam Müslümanlık, Peygamberlik (Hz. Muhammed), Halife İmam Hz. Ali, Kur’anı kerim, Zülfükar kılıç, Oniki 12 İmalar, Duvazı İmam, Ehlibeyt, Kerbela İmam Hüseyin, Mersiye, Muharrem Orucu, On dört Masum-u Pak, On Yedi 17 Kemerbest, 48 Perşembe (ibadet delil günü), Sünnet / Kivrelik, her türlü Kurban ve bayramı, Evladı resul, Miraç /lama, Tevhit, Hicri Takvim, Cenaze / Namazı, Cennet Cehennem, Salavat salat, Secde secade halka namazı, Duaz duazı-imam, Amin Eyvallah, İslami dil (arpça) ve ayrıca Alevi kurumları Cemevlerinden milli bayrak, Atatürk resmi vb. ırkçı söylem ve semboller kaldırılmalıdır. Zor olmasa gerek.

Hiç bir yerden medet keramet beklemeye gerek yoktur, bunu yapacak kudret kendi aklımızda ellerimizdedir.

Keramet baştadır taçta değildir.
Hararet nardadır sacda değildir.
Her ne arar isen kendinde ara
Kudüste Mekke’de hacda değildir.

Sevgili canlar bir an önce, her türlü Din-İslami söylem ve eylemden kurtulalım..
Allah Kuran Peygamber “AKP” yobazlığına karşı birleşik cephe oluşturalım. Şu 3 günlük dünyada, Ezmeden ezilmeden insanca mutlu barış içinde yaşayacağımız bir düzen kuralım.

Aşkı Muhabbet ile..

Feramuz S. Acar 28.2.2020

3 Comments

  1. sümerce. gauta=gıda=kutsal demek…orta asyada tanrı daglarında fergana vadisinde. özbekistan .şahmardan bölgesinde ”’hz Ali’nin türbesi”’ bulundu. 1998 de royters ajansıdünyaya duyurdu.türkmenlerde(türkün fakırı)kürdün(kırmançi).arapın (bedevi)pars ın(acem) 3 makam vardır. 1-ak-ı 2-yas-ı 3-al-ı makamı… kırşehir-amasya-sivas başşehirdir..renkler . ak/beyaz-yaş/yeşil- al/kırmızı( anatanrıçanın rengi.dogadan daha bagını koparmamış. kanaması adet görmesi devam ediyo. AL=kanından.kırmızıdan gelir. o ev/ocak ALEVİ makamıda AL-I dır Ali araplaşmış hali… H-acı bektaş veli araplaşması.’H’harfi sonradan araplar tarafından konmuştur.. Dogrusu. acı/akı bektaş velidir…yani AK-EVİ’nin/ocagının başıdır.. AK-I ocagını AHİ ye araplaştırdıkları gibi…kaynak=oguzname köklere giden yol.umar ö. oflaz.anadolu verlag yayın… türk mitolojisi.bahaddin ögel.1.cilt 1998 ttk yayın. sf. 231-2

  2. Kutsal olan,,, doğadır evrendir cevhedir, ısı ışık güneş, hava su torak bit börtü böcektir. Onlar olmadan sen olamaz yaşayamazsın..
    Allah Muhammed Ali, vs. hiç bir kutsallığı kimseye de hiç bir yardımı, yararı yoktur… Aleviler Cem Evleride, bilerek sevmek, birlikte üretme, ortak abı hayatı paylaşmak için bir arada olur.. Yoksa olmayan Allahın cehennem korkusu, cennet hurileri için ibadet yapmak için değil..

  3. Peki insanları neye istinaden biraraya getireceksin inandigin bir kutsal yok iken insanlar ne için cem evine gelecek halay çekip oynamaya mi gelecekler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.