Önemli bir sahabiyi azıcık tanıyalım

Önemli bir sahabiyi azıcık tanıyalım.

(12 Şubat 2024, A/T)

Bu sahabi, halife Ömer’in oğlu Abdullah’tır; ki İbni Ömer lakabıyla meşhurdur. Bu adam, Hz. Muhammed’den hadisleri en çok rivayet eden altı kişden biri ve ikinci sırada yer alır. Yani önemli biri. Bununla ilgili 2-3 bilgi paylaşacağım.

a) Kendisi anlatıyor. Cinsel ilişkide benim gibi güçlü biri yok; ancak Hz. Muhammed bu konuda benden daha güçlüdür diyor.

b) Bu adam Ramazan orucunu cariyeleriyle ilişkiye girerek açardı. Hatta bazen 3 cariye ile(savaş esiri kadınla) cinsel ilişki yaşayıp sonra boy abdesti alıp namaz kılardı.

c) Kendisi mal gibi bir cariye (savaş esiri kadın) satın alırken;

elleriyle cariyenin kalçasını yoklar, bacaklarına ve karnına bakıp kontrol ederdi. Adeta bir keçi- koyun alır gibi yapardı.

d) Bu konuda o kadar uzmandı ki, çarşıda pazarda biri bir cariye satın alırken ondan sorardı, hele gel bak sen bu konuda uzmansın, bu cariye nasıldır, kaç para eder diye. Kendisi cariyenin giysisini kaldırıp bacaklarına bakardı. Ayrıca elini cariyenin göğsüne koyup memelerini yoklardı(yani kendisi almazsa da yine biraz payını alırdı!) ve en son karar verip ”Alabilirsin, adeta mal sağlamdır” derdi.

Kıssadan hisse misali çok özet ve ibret verici bilgiler. Demek ki günümüzde (daha önce de böyleydi) dini çevrelerde meydana gelen belden aşağı havadisler temelsiz ve yeni bir uygulama değil. Bunların dayandıkları bu gibi örnekler vardır.Hele İmami Gazali gibi birinin ”İbni Ömer 3 cariye ile cinsel ilişki yaşayıp sonra namaz kılardı” sözüne karşı yaptığı yorum daha da ibretlik. Şöyle diyor: ”İbni Ömer namaza tam konsantre olsun diye bunu yapmışsa ne olacak yani!” Ey Gazali! Bir kere o kadınlar cariyeydi, savaş esiri suçsuz kadınlardı. Vicdanınız bu mu!

Sahabeler hakkında bunun gibi yüzlerce örnek var. Bu gerçekleri bildikten sonra islamiyeti kabul eden tek bir kişi (bilgisizler dışında) kalmazdı! Ne gariptir ki bu dine en çok sahip çıkan yine kadınlar.

Ne güzel söylemiş A. Einstein: “Evrenin en büyük zararı, sorgulama yeteneğini yitiren beyindir” Ne yazık ki sorgulama yoksa çekeceğimiz de malum..

 

Sunduğum bu bilgilerin geçtiği kaynaklardan bazıları:

1-Abdurrazzak, Musannaf no: 13199-13205

2- Taberani, Mucemi Kebir, c. 12/269, no: 13080

3- İmam Gazali, İhyaü-l Ulum, Nikah bölümü c. 2/30

4- Ebu Nuaym, Marifetü-s- Sahabe, c. 3/1709, no: 4295 5- Ali el-Kari, Şerhü-ş- Şifa c. 1/216.

6- Zehebi, Siyeri Alam c. 3/223

7- Heysemi, M. Zevaid c. 3/156, no: 3890