MUSAHİBLİKTE KİMİN NEKADAR SORUMLULUĞU VAR

MUSAHİBLİKTE KİMİN NEKADAR SORUMLULUĞU VAR.


Musahiblikte kimin nekadar sorumluluğu, nekadar hakkı var ? Dersek daha doğru anlatmış oluruz. Zira her Musahib diğer musahiblerin her eksikliğinde ve güzelliğinde sorumludur. Bu sorumluluk bir oto kontrol sistemidir. Her yanlışlık için tüm müsahibler toplum karşısında hesap vermek zorunda olarak dar olurlar ve gerekirse cezalandırılırlar. Cezai durum iki Fiilden olur bir Cana Kıymak. İki Rızasız içtima( Zina) yapmak, bunlarda Canında olmaktır hiç bir Alevi Can size bu fiillerden dolayı artıl Can diyemiyecek. İşte Canından olursun budur/ Düşkünsünlükdür. Diğer küçük fiiler küçük Rızalıklarla barış içinde yaşamak için kararlar verilir. Burda alınan Kararlarıın tümü. Ceme katılan Cem Erenleri verir Pirde uygun olup olmadığına bakar uygun ise tastikler, değilse yeniden müzakere edilip karar bağlanır. Pirin burdaki görevi Hakimliktir. Cem erenleride Savıcıdır. ( Tam anlaşılsın diye Savıcı ve Hakim dedim)

Musahib İkrar-Erkanında,; İkrar veren Cnlara ve Ceme katılan tüm Canlara İkrarın Hukuku, Hakları ve sorumlulukları Rehber tarafında teferuatlı anlatılır. Bu teferuatlar uzun olduğu için. İkrarlı Eşlerden biri Hakka Yürüyünce meydana gelecek olan o eşin yeri ve görevleri nasıl ve hangi sorumluluklarla doldurulacak. Bunu en doğrusu Hakka varan Canın Kırkında yapılan Dar erkanında anlatımlar ile açıklıyalım.

KIRK-ERKANINDA DAR ERKENI.
Cem-Meydanı Açılır, Rızalık alınır. Bu Rızalık. Erkanı yürütmek için Pir kendisi ve hizmet edenler için Rızalık ister ve alır. Erkanda.: Pir, Erkan Aşığı yani Zakir, Süpürge Hizmetni sunan, Delil uyandıran ve Lokmlaları dağıtanlarla 8 – 9 Can Hizmet sunarlar. Süpürge çalınır, Deliler uyandırılır. Pir Süpürge ve Delil gulbang verir.
Erkana, Katılan canlarla Kırk Erkanı, Kısa-İkrar ve Dar Cemi yapılır ve Burda Musahiblik ikrarında verilen sorumluklar, Musahibe hatırlatılır. Musahib ve acılı aile Dara dururlar.
Musahib geride kalan dul eşe ( Erkek ,Kadın fark etmez) ve Çocuklarına bundan sonraki yaşamında mağdur olmamaları için tüm sorumlulukları üstlenir.
Ayrıca Hakka yürüyen Canın vercekleri/ Borçları ve alacakları varsa bu Erkanda hal edilir. Ceme davet edilen özelikle ( ve daha önce hakka varan canın 3. Evede kazan kaynamasın diye yiyecek getiren komşularla birlikte ve 3. gününde itibaren 37 aileye lokma çıkarılır. 40 Aile olur, 40 Gulbang ile Kırk erkanına gidilir o aileler bu erkana mutlaka katılırlar ) Kırk aile önünde Musahib söz verir.
Onlarda şahid olurlar. Şahitlik yapan canlara. Pir sorar şahidmisiniz, şahidiz derler. Pir onlara hatırlatır. ( İkrarda birinci sorumluluk Musahib ailenindir. İkinci sorumluluk Dar Erkanına katılan Canlarındır)
Musahib Canımızın başına bir iş gelirde bu ailenin ihtiyaçlarını karşılıyamazsa. Siz şahitlik yapıp ikrar verdiniz. Verdiğiniz ikrarla imc usulu, bu ailenin sorumluluğunu üstlenmiş oluyorsunuz. Bunada Rızalığınız varmı? Diye sorar ve Rızalık alır. Canlar.: Hep diyorlar bu 40 lokma 40 kapı , 40 Gulbang olmasa olmazmı? Olmaz sebebi işte sorumluluktur.
Bu 40 Erkanı ve 40 Aile olmazsa kim bu Acıl ailede yetim kalanların gelecekte sefalet içnde kalmamalarını garantiler. İşte bunun içindir.
Pir Erkan gulbangı verir. Darlar Didar olur. Hanı deriz ya Dardan İndirme Erkanı bu Darların Didar olması ile olur. Kim Darda İner Musahib Eşitlerle Dul Eş ve Çocuklar Dardan indirilir. ( Hakka varmış olan canı dardan indirme değil tabiiki. Neden ?.: Hakk Yolu Alevilik var olanlara hizmet verilir. Orda olmayanlara değil.)
Sonra Lokma gulbangı verilir. Buna Hakikat Gulbangı denir. ( Neden Hakikat Gulbangı.: Hakka Varan Canın Bedeni 40 gündür Hakkikatla birlikte Yiyecekerde Topraktan/ hakikattan evrilerk sofra gelmiştir yani Hakkikattır Bu anlamda Hakkikat Gulbang verilir)
Lokmalalar dağıtılır. Yemekten sonra Pir sofra gulbangı sunar. Dah önce Meydana Süpürgeyi Çalıp Meydani hizmete açan Can Süpürgeyle meydanı sırlar. Meydanı ve gönülleri karanlıktan aydılığa getirip delil uyandıran Can. Delilleri sırlar. Pir ikisinede gulbang verdikten sonra Gidene Durana Gulbangı ile Erkanı bitirir.
Musahiblik Erkanında kederde , Tasada, sevinçte yanyana olacaklarına ve Eşitler dışında yaşam da herşeyin eşit ve ortak olduğuna verilen o sahiblenme. Bu Erkanda hatırlatıldı. MU= Ana ve Sahib’in = Ana’nın çocuklarına Sahib olması gibidir. Musahiblik Aleviliğin sigortasıdır denilmeside bundandır.
Aşk ile

30 Aralık 2022 Berlin Eli Masor Ali Koçak