Helalleşmeden önce yüzleşmek gerekiyor

Yazar Mehmet Kabadayı: Helalleşmeden önce yüzleşmek gerekiyor

Yazar Mehmet Kabadayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ çıkışına ilişkin yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında Alevi toplumunun mağduriyetlerine dair tek cümle olmadığını söyledi. Kabadayı, “Helalleşme ile yüzleşmeyi karıştırmamak gerekir. Önce yüzleşmek gerekiyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 16 Kasım günü Meclis grup toplantısında yaptığı ‘helalleşme’ konuşması gündemdeki yerini koruyor. ‘Helalleşme’ çıkışının ardından tartışmalar da sürüyor.

Yazar Mehmet Kabadayı da, Kılıçdaroğlu’nun sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada “Helalleşmeden önce yüzleşmek gerekiyor. Yoksa helalleşmek kendi başına bir şey ifade etmez ve yüzleşme olmadan tek başına helalleşmenin bir anlamı da olmaz. Kılıçdaroğlu, CHP’nin kurumsal kimliğini temsilen, CHP döneminde yaşanılan soykırım, sürgün, katliam ve mağduriyetlerden başlayarak yüzleşmeyi başlatabilir” ifadelerini kullandı.

“HELALLEŞME İLE YÜZLEŞMEYİ KARIŞTIRMAMAK GEREK”

“Biliyorsunuz; Helalleşme bir dini kavramdır. Helalleşmeyle, yüzleşmeyi birbirine karıştırmamak gerekiyor” diyen Kabadayı, Alevilikteki ‘rızalaşma’ kavramına değinirken; “Biz Aleviler, rızalaşma (rıza hukuku içinde razı olma) deriz! Bu çağrı kimi taraftan tepkiyle, kimi taraftan ise ilgiyle karşılandı, tartışılmaya değer bulundu” diye konuştu.

“ALEVİ TOPLUMUNUN MAĞDURİYETLERİNE DAİR TEK CÜMLE YOK”

Kabadayı, Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ çağrısında yer almayan katliamlar olduğunu hatırlatara, şunları söyledi:

“Farkındaysanız, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bu helalleşme çağrısında Zilan katliamı (1930) yok, Dersim soykırımı (1937-1938) yok, Çorum katliamı (1980) yok, Gazi Katliamı (1995) yok. Asimilasyonun ilk vurduğu şey kadınlar ve çocuklardır. Hangi etnik kimlikte ve hangi inançta olur ise olsun çocuklara yönelik ayrımcılık insan hakları ihlalidir. Bir insanın dilini ve inancını yasaklamak, üzerinde baskı uygulamak ve de asimile etmek bir insanlık suçudur.

Alevi çocukları yıllardır (40 yıl) uygulanan zorunlu din dersleriyle baskılanıp, asimile ediliyor. Bu dersle geleceğimizi elimizden alıyorlar. Yapılan “helalleşme” çağrısında bu konuya dair tek cümle yok. Dahası Alevi toplumunun mağduriyetine dair cümle, tek kelime yok. Bütün bunlar, neden yok, niçin yok bunu birçoğumuz biliyoruz. Bu da bir başka tartışma konusudur.”

“HELALLEŞMEDEN ÖNCE YÜZLEŞMEK GEREKİYOR”

Kabadayı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Naçizane bana göre, her şeyden önce son yüz yılda bu ülkede katliama, asimilasyona, sürgüne maruz kalanların ve mağdur edilen toplum kesimlerinin mağduriyetlerini ortadan kaldırmak gerekir. Mağduriyetlerin ortadan kaldırılması içinde yüzleşmenin gerçekleşmesi gerekir. Yani helalleşmeden önce yüzleşmek gerekiyor. Yoksa helalleşmek kendi başına bir şey ifade etmez ve yüzleşme olmadan tek başına helalleşmenin bir anlamı da olmaz.  Sormak gerekiyor, “neyse bir hata oldu, haydi helalleşelim ve unutalım demek ne kadar doğrudur ve de insanlığa karşı işlenmiş suçlar da helalleşme olur mu?

“Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Kasım Salı günü yaptığı “helalleşme” çağrısına, CHP Genel Başkanı olarak yani CHP’nin kurumsal kimliğini temsilen, CHP döneminde yaşanılan soykırım, sürgün, katliam ve mağduriyetlerden başlayarak yüzleşmeyi başlatabilir. CHP döneminde yaşanmış olan soykırım, sürgün, katliam ve mağduriyetler için özür de dileyebilir. Buna engel hiçbir durum da yoktur.”

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Kasım Salı günü Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Sivas, Kahramanmaraş mağdurlarıyla helalleşeceğiz. Diyarbakır hapishanesi mahkûmlarıyla helalleşeceğiz. Mahalleleri gasp edilip sürülen romanlarla helalleşeceğiz. Varlık vergileri altında inim inim inleyen azınlıklar, 6-7 Eylül olaylarının mağdurlarıyla helalleşeceğiz. Mahkemelerle süründürülen askerlerimiz ve aileleri ile helalleşeceğiz. Başı kapalı kızlarımızla, Roboski’yle, Ali İsmail Korkmaz’ın ailesiyle, Soma ile helalleşeceğiz.  Oğuz Arda Sel’in annesiyle, Ahmet Kaya’yla helalleşeceğiz dedi ve 28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp helall