AYNI YOLDA YÜRÜMEK

AYNI YOLDA YÜRÜMEK

Bir insan olarak anlamak istiyorum varlığımı, inancımı, felsefemi, soylu ruhumu ve evrendeki rolümü. Evet, var olan evren gerçekliğinin küçük bir parçasıyım ama var olan bütünün en anlamlı parçasıyım. Küçük bir evren olarak ben, yaşamın anlamına evrenle beraber varmak istiyorum. Nasıl ki evrendeki gizli gerçeklik kendini anlamlı ve anlaşılır kılmak istiyorsa, dahası enerjisiyle özgürleşmek istiyorsa, bende enerji misali evrendeki anlamıma ulaşmak istiyorum.   İnsanın hamurunda sevgi ve âşk vardır. Pir Hünkâr Bektaş Veli; “insan Hakk ve hakikat aşkıyla yoğrulmuştur” diyor.

 

Benim için; sevgi, aşk, özgürlük, eşitlik, demokrasi ve barış bir vahadır. Yani soluk alabileceğim ve yaşadığımı hissedebileceğim bir vaha! Günümüz gerçekliği belirliyor vahamızın sınırlarını, biz büyüdükçe vahamızda büyüyor anlayacağınız. Yüreğimizdeki vaha bizim özümüzdür. Evet, yüreğimizin çölleşmesine, kurumasına izin vermeyelim. Evren aşkla döndükçe (evren Semah döner), kuşlar öttükçe ve çiçekler açtıkça biz de vazgeçmeyelim yüreğimizdeki Hakk ve Hakikat aşkından.

 

Bana Hakk ve Hakikat aşkı nedir diye soracak olursanız; Hakk ve hakikat aşkı sevdiğinde evrenin tüm güzelliklerini görebilmektir. O güzellikte kendini bulabilmektir derim! Yaşamdaki her şey gibi sevgiyi korumak ve büyütmek gerekir. Bir örümceğin ağını örmesi misali, emekle, sevgiyi ilmek ilmek örmek gerekir. İşte o zaman yaşamı kinle, nefretle değil, sevgiyle, aşkla yaşarsın.

 

Yoldaşlık, aynı yolda yürüyen, aynı amaç için mücadele eden, duyguda ve düşüncede birlik olan demektir. Yoldaşlık ruhu ise, en başta emeği, özveriyi, fedakârlığı, dürüstlüğü ve tutarlılığı esas alan bir anlam ifade etmektedir. Emek harcayıp, fedakârlık yapıp özveri de bulunduğun oranda, yoldaşlık anlam kazanır. Çünkü emek harcanmayan hiçbir şeyin anlamı ve değeri yoktur.

AŞK İLE.

Mehmet Kabadayı  4.11.2020

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.