ALEVİLİĞİN GERÇEKLERİ ÖZÜNDE SAKLIDIR (3)

ALEVİLİĞİN GERÇEKLERİ ÖZÜNDE SAKLIDIR (3) aleviligin gercekleri kendi icinde sirdir bekir ozgur 3

Miraç dönüşü çaldığı kapı açılıp içeri alınan Muhammet’in “Ya size kimler derler” sorusuna aldığı cevap, “Ya bize Kırklar derler” olmuştur. Bu masal içinde fark edilmesi gereken nokta, Muhammet’in amcası oğlu ve damadı, hatta Muhammet’in musahibi olduğu iddia edilen Ali, Alevilerce Kırkların piri ve pir makamında olduğu söylencesine inanılır. Bu anlatının ilginç tarafı, Kırklar Ceminin Muhammet’in iradesi dışında bir oluşum olduğu, bubağlamda peygamberin en güvenilir yakını Ali’nin bilgisi dışında olan Kırklar Ceminin piri olamayacağı gerçeğiyle ve ALEVİ YOL ERKANIN kurucu Mürşidinin Muhammet olduğu yalanıyla karşı karşıyayız.

Dahası, pir makamında oturan Ali, kendisi de Müslüman olduğu halde inandığı ve uğruna beraber cihatlara katıldığı dinin peygamberi, kendisini büyüten ve kayın babası, Yol’un kurucu piri olduğu iddia edilen Muhammet’i peygamber sıfatıyla Kırklar Cemine almıyor. Bi-çare sıfatıyla içeri alınan Muhammet’in “Ya size kimler derler” ilk sorusundan da anlaşılıyor ki, Kırklar Cemi efsanesi anlatımında Muhammet ve Ali’nin birbirlerini tanımadıkları görülmektedir. Birbirlerini tanımayan 2 kişi nasıl olurda birisi Kırklar Ceminin kurucu mürşidi, değeri Piri olabilir?

Bu anlatının içerdiği gerçek, Müslüman İmam Ali’n in en azından İmam sıfatıyla Kırklar Ceminin piri olamayacağı, olmadığı, Kırklar Cemi efsanesinin daha ilk başında peygamber sıfatıyla Muhammet’in Ceme alınmayışı, O’nun Alevi Yol Erkanı kuruculuğuyla ve Mürşit sıfatıyla ilgisi bulunmadığı bir gerçek. İslam Osmanlının baskın ve baskıcı şiddetinden korunma amacıyla dönemin Alevi bilgelerinin kadim kültürleri Kırklar Cemi gerçeklerini, Muhammet-Ali adı altına sır ettikleri, uydurdukları bu yalanın asırlarca tekrarlanması sonucu, bu yalan günümüz Alevi toplumunun sanki geleneksel inancına dönüşmüş durumda. Ancak yalan çok tekrarlanmakla gerçek olmuyor ve gerçekler, duymak isteyenlere “BEN BURADAYIM” diye bağırıyor.

Devam edecek

Bekir Özgür. 24 Ekim 2015.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.