Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

4 Mayıs Dersim ve diğer soykırımları protesto günü.

4. Mayıs 2021

4 Mayıs Dersim ve diğer soykırımları protesto günü.

”4 Mayıs 1937 de “Tunceli Tenkil Harekatına Dair Bakanlar Kurulu Kararı” alınır. Bu Dersim Katliamı resmi belgesidir.

Osmanlının 1900 yılların başında çöküşe geçmesi ile yerel halklar doğal olarak bir, bir özgürlüklerine kavuşmaya başladı. Bu süreçte Osmanlı İttihat ve Terakki zihniyeti Anadolu’yu halklarını “Türk-İslam”laştırma asimle etme, olmadı imha kararı aldı. Türkiye Cumhuriyeti de bu “Türk-İslam” ideolojisi ve kabul etmeyeni imha etmek üzerine kuruldu. Öncelikle Ermeni, Süryani, Rum, Hıristiyan, ardından Alevi Zaza, Kürt, vs. halklara karşı asimilasyon ve soykırımlar başlatıldı, halende devam etmektedir. 6 Mart-20 Haziran 1921 Koçgiri katliamı ile Alevi Zaza ve Kürt halkının özgürlük talepleri geçici olarak batırıldı. Cumhuriyetin ilanından sonra, Alevilerin, Kürtlerin, diğer azınlıkların varlığı hak ve talepleri inkar edildi. Kürtlerin hak talepleri 1930 Ağrı katliamı ile batırıldı. Yeni Anayasaya ‘TC. dini İslam’dır’. ibaresinin konuldu. 3 Mart 1924 Diyanet işleri başkanlığı kuruldu. Zorunlu din dersi getirildi.

30.11.1925 Tekke ve zaviyeler Alevilik yasaklanıp dergahların kapatıldı. 1937’de anayasaya göstermelik bir laiklik ilkesi konuldu. ‘’Vatandaş Türkçe konuş” kampanyaları vs. ile Türk-İslamlaştırma dayatmaları dünden bugüne açık, gizli sürdürülmektedir.

”4 Mayıs 1937 de “Tunceli Tenkil Harekatına Dair Bakanlar Kurulu Kararı” alınır. Bu Dersim Katliamı resmi belgesidir. 12 Mayıs 37’de başlatılan Dersim katliamı, 15 Kasım 1937’de Seyit Rıza ve arkadaşlarının idamından sonra da, katliam somut olarak 26.7.1938 Tunceli 3. Ordu Manevrası Hatırası Atatürk imzalı madalya dağıtılana kadar sürdü. Bu süreçte 70 binden fazla Zaza Alevi Kürt katledildi.

Dersim Katliamı 100 yıllık TC tarihinde Alevilere yönelik yapılmış en büyük katliamdır. 72 millete bir bakan, Kendine reva görmediğini başkasına görmeyen Alevilik, Bu Dersim Katliamını, sadece kendilerine değil, zorla Türk-İslamlaştırma politikası gereği tüm haklara karşı yapılmış olarak kabul edip , TC Tarihinde Alevi, Zaza, Kürd, Ermeni, Rum, Süryani vs. tüm haklara yapılan katliamlar 4 Mayısta birlikte anılmalı hatırlatılmalıdır. (TC devleti 100 yıllık tarihinde; başta Alevilere ve diğer halklara yönelik yapılan katliamlalar la, idamlarla vs. yüzleşmesi için 4 mayıs resmi tatil/ yas yüzleşme günü olarak ilan edilmelidir.)

Detaylar

Tarih:
4. Mayıs 2021

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.