Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

2-3 Temmuz, Pir Sultan Sivas ve Çorum katliamını anma.

2. Temmuz 2021 - 3. Temmuz 2021

2-3 Temmuz, Pir Sultan Sivas ve Çorum katliamını anma.

Tarihte çok büyük Alevi katliamları olmasına rağmen, Osmanlı tarafından 16 yy, Sivas’ta asılan Pir Sultanı anma, 2 temmuz 1993 Sivas Madımak etkinliklerinde yaşanan katliam, içeriği, 33 Alevi canın din-İslami yobazlar tarafından devlet kontrolü altında yakılması, Aleviler ve Alevi örgütlenmesi açısından, “Sivas katliamı” bir milat olmuştur. 320 yılında 40 Hristiyan’ın Sivas’ta (Forty Matyr of Sebaste) çırıl çıplak buzlu gölde dondurulup sonra yakılması ”SivasBela” ayrıca tarihi bir önem katmaktadır. Yıllarca verilen mücadele sonucu “Madımak oteli” Utanç müzesi olmasa da müzeye, çevrilmiştir.

Fakat TC devleti ne 2 Temmuz Sivas, ne de 28 Mayıs – 4 Temmuz 1980 arası yaşanan, yine Alevilere yönelik Çorum katliamı ile hala yüzleşmemiştir. Çorum Katliamında 57 hayatını kaybetmiş yüzlerce insan yaralanmıştır. 2010 yılından bu yana Çorum katliamı Sivas katliamı ile birlikte anılmaktadır.

 

 

 

Detaylar

Başlangıç:
2. Temmuz 2021
Bitiş:
3. Temmuz 2021

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.