ALEV-İ-LİK.. (Elimiz Hakkın Kudret Eli, Yolumuz İnsanlık Yolu.)

ALEV-İ-LİK.. (Elimiz Hakkın Kudret Eli, Yolumuz İnsanlık Yolu.) 

Alevilik vahdeti mevcut, tüm varlığın parçalarını bir bütün olarak gören, vardan gelip vara devri daim eden, varoluş felsefesine dayalı; doğayı, bilimi, sevgiyi, rızalıkla eşit paylaşımı ve hava ateş su topraktan doğan canı (enel-hak) insanı kutsayan haksızlıklara gericiliğe karşı direnmeyi, kamili olgun insan olmayı kendisine YOL edinmiş, kadim felsefi bir inanç öğretisi, yaşam biçimidir.

Alevilik insanların yaklaşık 14 bin yıl önce yukarı Mezapotamya / Anadolu’da toplumsal yaşama üretime bağladığı günden bu yana, çeşitli isimler altında; kadın erkekli, sazlı sözlü semahlı, lokmalı demli, delilli, sogu görgülü CEMlerle varlığını sürdürerek bugünlere gelmiş bir yaşam öğretisidir. ‘’Kendime reva görmediğimi başkasına görmem, Elime dilime belime sahibim kamili insanlık yoluna talibim’’ diyenlerin girdiği bu yol; Bugün; Alev-i-Bektaşi-Kızılbaş Re-HAK (Halk) YOLU dediğimiz “ALEV-İ-lik” adını; tüm alemin çarkını devri daim merdane döndüren, tüm maddenin varlığın özünde olan, (sembolik olarak ocaktan ateşten çıkan) ışık ALEV’den enejiden alır. Alevilikte var olan aşktır ışıktır haktır şahtır candır. Elimiz hakkın kudret eli yolumuz insanlık yoludur.

Yanlışlıkla söylenenin aksine, Alevilik; hiçbir şekilde semavi, İslami bir DİN, mezhep tarikat değildir. “Alevilik” adınıda İslam halifesi imam Ali’den almamıştır. Hâkim din ve sömürücü iktidarların tekçi asimilasyoncu politikaları yüzünden, özelikle 1500 yıllardan bu yana Alevilik yoğun bir tekçi Sünni Şii İslami ve ırkçı (milliyetçi) asimilasyona uğramıştır. Bugün Alevilik önünü tıkayan; bu Dini İslami ve ırkçı faşit miliyyetçi unsurlardan kurtulup, bilim sevgi aydınlık yolunda, yoluna devam edecektir.

DAB yol erkan kurulu.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.